Premier z wizytą u ewakuowanych Polaków

Premier Ewa Kopacz spotkała się dziś z osobami polskiego pochodzenia ewakuowanymi ze wschodniej Ukrainy. Spotkanie odbyło się w ośrodku Caritas w Rybakach koło Stawigudy.

W styczniu ze wschodniej Ukrainy do Polski ewakuowano 178 osób polskiego pochodzenia. Zakwaterowano ich w dwóch ośrodkach w woj. warmińsko-mazurskim – w Łańsku i Rybakach. Ewakuowani mają zapewniony tam sześciomiesięczny pobyt.

Jak zauważa Michał Dworczyk z Fundacji Wolność i Demokracja, rząd nie potrafi zająć się osobami, które na własną rękę uciekły z rejonu konfliktu.

– Ci ludzie to także nasi rodacy, posiadają Karty Polaka. Jest to grupa 59 osób. Od grudnia zabiegają o to, żeby otrzymać jakąkolwiek pomoc i od grudnia tej pomocy nie otrzymują. Sytuacja ta jest zdumiewająca i niestety skłania do takiej refleksji, że przynajmniej część z działań podejmowanych przez panią premier i przez rząd jest obliczonych wyłącznie na efekt wizerunkowy, efekt taniej reklamy robionej kosztem ludzi, którzy są w potrzebie – akcentuje Michał Dworczyk.

Michał Dworczyk zwraca też uwagę, że w Mariupolu znajduje się grupa blisko 60 osób polskiego pochodzenia, które deklarują chęć wyjazdu do Polski. Ewakuacji nie przewiduje jednak polski MSZ.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl