fot. twitter.com/ArkadyRzegocki

Premier Wlk. Brytanii oraz polski ambasador oddali hołd bohaterom Bitwy o Anglię

Premier Boris Jonhson oraz Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki oddali hołd bohaterom Bitwy o Anglię. Mija osiemdziesiąt lat od starcia z Niemcami, w którym ważną rolę odegrali polscy piloci.

Premier Wielkiej Brytanii i polski ambasador złożyli kwiaty pod pomnikiem Bitwy o Anglię w Uxbridge, który upamiętnia bohaterów tamtych wydarzeń.

– Jestem niezwykle dumny, że mogłem tu być, aby oddać hołd tym osobom, które ciężko walczyły na niebie i na ziemi 80 lat temu – mówił Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

W Bitwie o Anglię 145 polskich pilotów walczyło u boku brytyjskich lotników, stawiając opór niemieckiej ofensywie. Dawali w ten sposób nadzieję wielu narodom w Europie – podkreślał ambasador Arkady Rzegocki.

– Dzisiejsza ceremonia jest okazją do refleksji nad duchem polsko-brytyjskiej przyjaźni i współpracy, który rozpalili nasi bohaterowie wojenni, i który ożywia nasze pokolenie do dziś – dodał Arkady Rzegocki.

Polscy piloci byli najskuteczniejsi wśród brytyjskich sojuszników. W znacznym stopniu przyczynili się do pokonania Luftwaffe. Polskich bohaterów zabrakło jednak na Paradzie Zwycięstwa w Londynie, którą zorganizowano rok po zakończeniu wojny.

TV Trwam News

drukuj