fot. PAP/EPA

Wielka Brytania: B. Johnson i J. Corbyn starli się w debacie

W Wielkiej Brytanii trwa kampania wyborcza. Boris Johnson i Jeremy Corbyn starli się w debacie. Według Brytyjczyków, starcie wygrał obecny premier. Wskazało na niego 51 proc. widzów.

Boris Johnson wypadł dobrze według 59 proc. osób, które oglądały debatę, zaś źle – zdaniem 41 proc. W przypadku lidera Partii Pracy te wyniki wyniosły odpowiednio 67 i 33 proc. Obaj politycy lepiej od konkurenta wypadli w tych tematach, które usiłowali uczynić swoimi przewodnimi. W przypadku Borisa Johnsona był to brexit, a Jeremiego Corbyna – publiczna służba zdrowia. Temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zdominował początek telewizyjnej debaty. Obaj przywódcy próbowali podważyć obietnice drugiej strony związane z brexitem.

– Pan Corbyn próbuje ukryć pustkę w sercu swojej polityki brexitu i odmawia odpowiedzi na pytanie, po której stronie się opowie. Opinia publiczna ma prawo wiedzieć – zauważył Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

Boris Johnson obiecuje wdrożyć wynegocjowaną przez siebie umowę z Brukselą i wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej w ciągu kilku miesięcy. Z kolei Jeremy Corbyn chce wynegocjować nową umowę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

– Wyraziłem się jasno. Przeprowadzimy referendum. Będziemy mieć negocjacje i będziemy przestrzegać tego wyniku – zapewniał Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy.

Szef rządu lepiej został oceniony w kwestii wydatków publicznych, zaś lider opozycji w pozostałych tematach. Widzowie ocenili, że to Boris Johnson bardziej pokazał w debacie, że nadaje się na premiera niż lider Partii Pracy Jeremi Corbyn. Również 54 proc. pytanych oceniło, że obecny szef rządu bardziej da się lubić, podczas gdy na jego konkurenta wskazało 37 proc. Corbyn za to został oceniony jako nieco bardziej godny zaufania i jako ten, który rozumie zwykłych ludzi. Kolejna debata liderów partyjnych, tym razem z udziałem także przewodniczącej Liberalnych Demokratów Jo Swinson i Nicoli Sturgeon, przewodniczącej Szkockiej Partii Narodowej, odbędzie się w piątek.

TV Trwam News

drukuj