Premier Węgier złożył wizytę w Polsce

Z wizytą do Polski przybył w czwartek premier Węgier. Wiktor Orban spotkał się z premier Ewą Kopacz oraz wziął udział w debacie gospodarczej. Wizyta Orbana w Polsce odbyła się dzień po jego spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Budapeszcie.

Po spotkaniu z premierem Węgier na wspólnej konferencji prasowej premier Ewa Kopacz podkreśliła, że jedność Unii Europejskiej i potępienie polityki agresji to rzeczy fundamentalne.

Premier Viktor Orban mówił natomiast, że drugie porozumienie z Mińska jest podstawą europejskiej jedności. Zapewnił, że jego kraj wspiera tę jedność. Zaznaczył, że Europa i Rosja muszą wspólnie pracować nad stabilnością na Ukrainie.

Dr Piotr Gawryszczak, historyk, powiedział, że wizytę węgierskiego premiera w Polsce należy zaliczyć do trudnych, ze względu na to, co wydarzyło się w środę na Węgrzech.

– Przyjęcie prezydenta Putina przez władze Węgier spowodowała pewien wyłom. Proszę zwrócić uwagę na to, że doszło do niezadowolenia mieszkańców Węgier – z tego powodu, że Putin składał kwiaty na cmentarzu żołnierzy sowieckich, którzy tłumili powstanie węgierskie. Jedyną pozytywną stroną tej wizyty, albo zachowania premiera Polski jest to, że nie dał się przekonać premierowi Orbanowi do tego, żeby zmienić politykę w stosunku do Rosji. Nasza polityka w stosunku do Rosji i do Ukrainy jest taka, jaka jest polityka Unii Europejskiej – mówił dr Piotr Gawryszczak.

Od czasu wybuchu kryzysu na Ukrainie węgierski premier wyrażał ubolewanie z powodu oddalania się UE od Rosji i przestrzegał przed zbyt pochopnymi ocenami polityki Kremla.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl