Premier Węgier, marszałek Sejmu i prezes PiS zgodnie: Europa Środkowa to szansa dla UE

Premier Węgier Viktor Orban, marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński rozmawiali o przyszłości Unii Europejskiej. Zgodzili się, że Europa Środkowa jest dla Unii Europejskiej szansą, jako lider stojący na straży traktatowych podstaw Wspólnoty – poinformował PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

W piątkowym spotkaniu, które odbyło się w gabinecie marszałka Sejmu, uczestniczyli oprócz Viktora Orbana, Marka Kuchcińskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego wicemarszałkowie Sejmu z PiS: Joachim Brudziński oraz Ryszard Terlecki.

Andrzej Grzegrzółka poinformował PAP, że rozmowy dotyczyły głównie współpracy na forum UE oraz zacieśnianie stosunków dwustronnych.

„Politycy rozmawiali o przyszłości Wspólnoty. Zgodzili się, że Europa Środkowa jest dla UE szansą, jako lider stojący na straży traktatowych podstaw Unii” powiedział PAP Andrzej Grzegrzółka.

W dyskusji jak dodał poruszano również inne kwestie europejskie, dotyczące m.in. współpracy w zakresie bezpieczeństwa, stanowiska Polski i Węgier w sprawie kryzysu migracyjnego czy zmian demograficznych.

Spotkanie w Sejmie odbyło się w ramach oficjalnej wizyty Viktora Orbana w Warszawie. Szef węgierskiego rządu rozmawiał również z premier Beatą Szydło, prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

PAP/RIRM

drukuj