fot. PAP/Artur Reszko

Premier: Unowocześnimy służbę zdrowia od strony elektronizacji

Unowocześnimy służbę zdrowia od strony elektronizacji; w najbliższych miesiącach będziemy wdrażać e-usługi – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu odwiedził dziś Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sokółce.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że rząd w ubiegłym roku przeznaczył ponad miliard złotych dodatkowych środków na inwestycję w sprzęt dla szpitali. W najbliższym czasie, zgodnie ze zobowiązaniami rządu, nakłady na zdrowie będą systematycznie rosły.

– I właśnie dlatego podjęliśmy takie zobowiązanie, nie tak dawno temu, żeby przeznaczać coraz więcej środków w proporcji do PKB. Dzisiaj to jest ok. 4,86, chyba na kolejny rok to jest 4,86 zaplanowane. A jak mi powiedział minister zdrowia, będzie około 4,90, czyli już blisko 5 proc. do PKB. 1 proc. PKB to około 21 mld zł w przyszłym roku, a więc znaczące zobowiązanie do podniesienia naszych wydatków na służbę zdrowia – powiedział premier.

Premier Mateusz Morawiecki mówił także o unowocześnieniu służby zdrowia od strony elektronizacji.

Wskazał, że w kilku powiatach są już pilotażowe programy dotyczące wystawiania e-recept, które „dają pozytywne rezultaty”. W najbliższych kilku miesiącach e-recepty mają funkcjonować w całym systemie służby zdrowia.

RIRM

drukuj