fot. Adam Guz/KPRM

Premier: Sytuacja na Śląsku jest opanowana; nie ma mowy o izolacji województwa

Sytuacja na Śląsku jest opanowana, jest pod kontrolą – przekonywał w Katowicach premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu sztabu kryzysowego. Zapewniał również, że nie ma mowy o izolacji województwa śląskiego.

Szef rządu dziękował również przedstawicielom służb sanitarnych i medycznych z całego kraju, którzy przybywają z pomocą do woj. śląskiego.

Mateusz Morawiecki poinformował, że spotkał się dziś również z „ozdrowieńcami” – osobami, które zostały wyleczone, a testy na obecność koronawirusa dały wynik negatywny. Podkreślał w tym kontekście, że „transmisja pozioma” poza sektorem górniczym jest w woj. śląskim niewielka.

Premier zaznaczył, że w każdym miejscu, w którym wykryte zostanie ognisko koronawirusa, należy izolować osoby zakażone.

„Ale nie ma mowy o izolacji Śląska, czy województwa śląskiego. Nie ma na to mojej zgody, nie ma na to zgody rządu. Mamy zasadę solidarnościową – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” – dodał szef rządu.

Szef rządu poinformował, że „od poniedziałku, wtorku będzie można wracać do pracy w kopalniach”.

„Od poniedziałku, wtorku będzie można wracać do pracy w kopalniach, to jest bardzo ważne, ponieważ względy produkcyjne, względy bezpieczeństwa zmuszają do tego, żeby utrzymywać kopanie w ruchu przynajmniej na minimalnym poziomie” – mówił premier.

Podkreślił, że górnicy chcą pracować i od początku przyszłego tygodnia będzie można zwiększyć produkcję w tych kopalniach, gdzie nie została ona zupełnie zatrzymana. Natomiast w kopalniach, gdzie produkcja praktycznie „zamarła” – mówił Morawiecki – będzie można wrócić do pracy, przynajmniej na jedną zmianę na początek.

PAP

drukuj