PAP/Tomasz Gzell

Premier RP: Ceny prądu nie wzrosną. Dotrzymujemy słowa

Sejm na specjalnym, jednodniowym posiedzeniu zajmuje się projektem ustawy obniżającej akcyzę na prąd. Rozwiązania w ubiegłym tygodniu przedstawił rząd.

Celem projektu jest zapobieżenie podwyżkom cen energii elektrycznej. Koszty miały wzrosnąć w związku z polityką klimatyczną UE, a dokładniej cenami pozwoleń na emisję CO2.

Zgodnie z projektem zmniejszona ma być akcyza na prąd z obecnych 20 zł do 5 zł. Dodatkowo przewidziano redukcję tzw. opłaty przejściowej o 95 proc. W autopoprawce do projektu ustawy zapisano np. rekompensaty dla firm obrotu energią elektryczną, na co przeznaczono ok. 4 mld zł.

Podczas I czytania projektu głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. – Ceny prądu nie wzrosną. Dotrzymujemy słowa – powiedział szef rządu.

Jest to sprawa ważna, nad którą rząd Zjednoczonej Prawicy pochyla się i wypracowuje rozwiązanie, które będzie dobre dla polskich rodzin i Polaków. My pokazujemy jednocześnie determinacje do walki o niskie ceny energii w okolicznościach niesprzyjających. Rzeczywiście sytuacja była bardzo jednoznaczna. O ile podniosły się ceny energii przez 4 lata rządów PO-PSL w latach 2008-2012 – o 50 proc. – zaznaczy Mateusz Morawiecki.

Projekt ustawy dot. podatku akcyzowego jeszcze dziś wieczorem rozpatrzy wyższa izba parlamentu. Posiedzenie Senatu ma się rozpocząć o godz. 17.00.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj