fot. twitter.com/PremierRP

Premier: Projekt nowelizacji ustawy o przemocy domowej wróci do wnioskodawców

Projekt ustawy dot. przemocy domowej wróci do wnioskodawców w celu wyeliminowania wszystkich wątpliwych zapisów. Taką decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki. We wpisie na Twitterze szef rządu podkreślił, że przeciwdziałanie przemocy domowej jest priorytetem rządu PiS, a polskie prawo musi w pełni chronić ofiary.

Premier zaznaczył, że każdy akt przemocy domowej ten jednorazowy i ten powtarzający się musi być traktowany stanowczo i jednoznacznie.

Tymczasem z propozycji projektu MRPiPS wynikało, że sprawcą przemocy domowej nie jest osoba, która dopuściła się jej jednorazowo.

W ocenie poseł Agnieszki Ścigaj z Kukiz 15, zaproponowany projekt uderzał w procedurę Niebieskiej Karty, a powinien poprawiać jej funkcjonowanie.

– Mamy nadzieję, że w ministerstwie, jeżeli rozpoczną się prace nad tym projektem, to będą szły w kierunku poprawy sytuacji i ochrony ofiar przemocy w rodzinie, a nie tego, aby rzeczywiście cofać się. Niestety, zakwalifikowanie jednorazowej przemocy jako „nie przemoc w rodzinie” jest cofaniem, bo bardzo często po jednorazowym akcie, jeżeli zostanie uruchomiona procedura Niebieskich Kart, mamy szansę przerwać tę sytuację, która może doprowadzić do tragedii albo rozbicia rodziny, więc jeżeli wraca do ministerstwa, to prace powinny pójść w całkiem innym kierunku, a nie w tym, w którym zostały zaproponowane w tej wersji – powiedziała Agnieszka Ścigaj.

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie został dziś usunięty ze strony Rządowego Centrum Legislacji. Ukazał się tam ostatniego dnia 2018 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl