PAP/Piotr Nowak

Premier M. Morawiecki zaprezentował plan rozwoju piłki nożnej w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował 5-punktowy plan rozwoju piłki nożnej w Polsce. Szef rządu przedstawił go w Centrum Olimpijskim.

Pierwszy punkt programu dotyczy infrastruktury sportowej. Mowa tu m.in. o budowie boisk zadaszonych ,,balonami”. Druga kwestia to szkolenia – piłkarze mają być kształceni w certyfikowanych szkółkach trenerskich.

Trzeci punkt poświęcony jest bezpieczeństwu na trybunach. Czwarty zakłada sponsoring i zaangażowanie w piłkę nożną spółek Skarbu Państwa.

Ostatnia – piąta – kwestia to regulacje prawne dla klubów. Premier wyjaśnił, że chodzi tu o usystematyzowanie i ustabilizowanie sytuacji polskiej piłki.

Mateusz Morawiecki przestawiając plan rozwoju krajowego futbolu mówił, że jest on ważną gałęzią gospodarki. Chcemy, aby polska piłka była coraz lepsza i stała wyżej w Europie oraz stała się ,,królem sportu” – podkreślił premier.

– Chcemy, żeby polska piłka zwyciężała, aby piłka klubowa osiągała znakomite rezultaty. Gdyby polska ekstraklasa miała takich piłkarzy, jak ci, którzy osiągają teraz sukcesy poza granicami kraju, nasze kluby grałby w Lidze Mistrzów. Chcemy, żeby ekstraklasa miała takich piłkarzy tutaj. Taki system będziemy tworzyć. Ten plan dla polskiej piłki, który dzisiaj przedyskutowaliśmy, doprowadzi nas do tego, że częściej będziemy mówili z dumą o naszych zwycięstwach – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier zadeklarował, że infrastruktura i system piłki nożnej będą zmieniane w taki sposób, aby jak najlepiej kształcić naszych młodych piłkarzy.

Szef rządu zapowiedział też rozwój ,,laboratoriów umiejętności”, które pomogą w określeniu parametrów fizycznych kandydatów na piłkarzy.

RIRM

drukuj