fot. PAP/Jacek Turczyk

Premier M. Morawiecki: Wywalczymy właściwy budżet UE dla Polski i Europy Środkowej

Wywalczymy właściwy budżet Unii Europejskiej dla Polski i Europy Środkowej – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów spotkał się dziś w Warszawie z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem. Jednym z tematów, jakie poruszyli politycy, był przyszły unijny budżet.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polskę i Czechy łączy wspólne stanowisko w tej sprawie. Jak zaznaczył, zarówno dla Pragi, jak i dla Warszawy kluczowa jest jakość budżetu, a tempo jego przyjęcia jest ważne, ale drugorzędne względem jakości.

– Tutaj nasze interesy muszą być przede wszystkim uwzględniane i nasza pozycja w Brukseli jest niezmienna. Zarówno wspólna polityka rolna, fundusze dla rolnictwa, fundusze na rozwój dróg, fundusze na rozwój kolei i wszystkie fundusze strukturalne muszą być utrzymane w interesie państw doganiających Europę Zachodnią. My chcemy z Europy Środkowej dogonić w końcu standard życia Europy Zachodniej. Po to są fundusze strukturalne – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, również kraje Europy Zachodniej czerpią pewne istotne korzyści z integracji europejskiej.

Brukselscy urzędnicy mają nadzieję, że państwom UE uda się porozumieć w sprawie wieloletnich ram finansowych przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. W grudniu tematem mają się zająć szefowie państw i rządów na szczycie UE.

RIRM

drukuj