fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Premier Polski spotka się z kanclerz Niemiec

Premier Beata Szydło 12 lutego złoży wizytę w Berlinie, podczas której spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak zapowiedziała, zależy jej na dobrych stosunkach z Niemcami, ale oczekuje traktowania polskich spraw na takim poziomie, na jakim my chcemy, by były dyskutowane w Polsce.

„Moja wizyta w Berlinie jest przygotowywana, odbędzie się 12 lutego. Oczywiście spotkam się z panią kanclerz” – poinformowała szefowa polskiego rządu na czwartkowej konferencji prasowej.

– Zapewne będziemy w czasie tej wizyty rozmawiali o wszystkim, co jest ważne w tej chwili dla Europy, również kwestii dotyczącej uchodźców, imigrantów, dlatego, że to są dzisiaj kwestie, które powinny być dyskutowane przede wszystkim w Europie – powiedziała szefowa polskiego rządu.

Premier Beata Szydło oceniła, że to jest problem, który cała Unia Europejska musi wspólnie rozwiązać.

– Te mechanizmy, które przyjęto, nie działają. Państwa europejskie zaczynają sobie z tego coraz bardziej zdawać sprawę. Polska przyjęła to stanowisko. Prawo i Sprawiedliwość od początku mówiło, że chcemy pomagać rozwiązywać problem poza granicami Unii Europejskiej – powiedziała Beata Szydło.

Premier dodała, że właśnie w tym celu zdecydowała się na wsparcie projektu, który UE rozpoczęła z Turcją.

Zdaniem Beaty Szydło pomoc uchodźcom powinna być niesiona przede wszystkim potrzebującym, którzy są poza granicami UE tak, by mogli oni potem wracać do swoich krajów.

– Ale to jest dzisiaj poważny problem, który wymaga naprawdę pracy i poświęcenia mu czasu. Tymczasem, jak państwo wiecie, Unia Europejska, Komisja Europejska czy Parlament Europejski wolą poświęcać czas problemowi, który nie istnieje, czyli Polsce, zamiast poświęcać czas problemowi migracji – zaznaczyła szefowa polskiego rządu.

W czwartek szefowa polskiego rządu rozmawiała w Warszawie z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.

PAP/RIRM

drukuj