Dziś obchodzimy Dzień Dziadka

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Babci. Natomiast dzisiaj swoje święto mają dziadkowie. Z tej okazji, składamy najstarszym członkom rodzin życzenia, a w szkołach i przedszkolach organizowane są dla nich m.in. przedstawienia.

Dzięki babciom i dziadkom wnuczęta poznają historię i uczą się rodzinnych zwyczajów. Dziadkowie stanowią dla rodziców ogromną i nieodzowną pomoc w procesie wychowania najmłodszych – wskazuje prof. Urszula Dudziak z Instytutu Nauk o Rodzinie KUL.

To, co posiadają dziadkowie – wiedza, doświadczenie, mądrość życiowa, zbierana przez lata, tego wszystkiego nie przeczyta się w książkach. Jest to wiedza i mądrość żywa. Babcie i dziadkowie radują się z tego, że są jeszcze potrzebni, przydatki, że ktoś chce ich słuchać. Mają przed kim dawać świadectwo, a rzeczywiście dzieci są ogromnie ubogacone. Wydaje się, że bardzo dobrze rozumie się właśnie to pokolenie dzieci i wnuków wczuwając się w siebie nawzajem. Myślę, że korzystają z tego też rodzice, którzy mają wielką pomoc – zaznacza prof. Urszula Dudziak.

Profesor dodaje, że dziadkowie uczą nas modlitwy i pozwalają lepiej zrozumieć zasady wiary. Często też babcie i dziadkowie otaczają swoje rodzinny nieustanną opieką modlitewną. W Polsce Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy od 1966 r.

 

RIRM

drukuj