(fot. PAP)

Premier podejmie decyzję ws. sprawozdania Seremeta

Premier Donald Tusk zapowiedział, że podejmie decyzję w sprawie sprawozdania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta za 2011 rok. Sprawozdanie trafiło do premiera w marcu.

Zgodnie z przepisami premier przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie prokuratora generalnego, „mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw”. W przypadku odrzucenia sprawozdania premier może wystąpić do Sejmu z wnioskiem o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji.

Jak zauważył poseł PiS Marcin Mastalerek, opóźnianie przez premiera podjęcia decyzji w tej sprawie jest swoistą formą nacisku na prokuratora generalnego.

Nie jest normalną sytuacją w demokratycznym państwie prawa, gdzie od marca premier nie przyjmuje sprawozdania; nie podejmuje żadnej decyzji, dlatego że tak długi okres niepodejmowania decyzji jest formą politycznego nacisku na osobę której decyzja ma dotyczyć. Dowiedzieliśmy się, że premier Tusk wielokrotnie spotyka się z Andrzejem Seremetem, prokuratorem generalnym na nieformalnych spotkaniach. Przecież prokurator generalny nie podlega premierowi po reformie, którą przeprowadziła Platforma – powiedział poseł Marcin Mastalerek.

Swoją zwłokę w podjęciu decyzji premier tłumaczy koniecznością analizy dokumentów przekazanych przez Seremeta w połowie listopada. Zawierają one informacje na temat działań prokuratury na polu zwalczania przestępczości gospodarczej w latach 2007-2012. O raport w tej sprawie premier wystąpił latem po ujawnieniu błędów instytucji państwowych w związku ze sprawą Amber Gold.

Jednak jak zauważa poseł Marcin Mastalerek, tak duża zwłoka w tej sprawie jest niedopuszczalna.

Od tego czy premier przyjmie sprawozdanie czy nie, zależy przyszłość Andrzeja Seremeta jako prokuratora generalnego. Wiadomo, że toczy się wiele  postępowań, toczy się sprawa Amber Gold, sprawa syna Donalda Tuska oraz jest cały czas w tle skandalicznie prowadzone śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Nie możemy o tym zapominać – powiedział poseł.

 

Wypowiedź posła Marcina Mastalerka

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM/PAP

drukuj