fot. PAP

Premier odwołał gen. bryg. Janusza Noska

Prezes Rady Ministrów w dniu 8 października br. odwołał z zajmowanego stanowiska gen. bryg. Janusza Noska, szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Premier podjął decyzję w tej sprawie po uzyskaniu pozytywnej opinii Prezydenta RP, wcześniej otrzymał także pozytywne opinie Kolegium do Spraw Służb Specjalnych i Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Prezes Rady Ministrów, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, w dniu 9 października br. powierzył pełnienie obowiązków szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego ppłk Piotrowi Pytlowi.

Media podawały, że odwołanie Noska może mieć związek z konfliktem między nim a odpowiedzialnym za zakupy sprzętu i uzbrojenia wiceszefem MON gen. Waldemarem Skrzypczakiem. Oficjalnie powodem jego dymisji był niedostateczny nadzór nad bazą lotniczą w Malborku, gdzie według śledczych doszło do ustawiania przetargów na ochronę lotniska.

Jutro przed południem gen. Janusz Nosek będzie uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, choć jak podkreśla członek tego gremium, poseł Marek Opioła będzie to spotkanie kurtuazyjne.

– Pani przewodnicząca Radziszewska wprowadziła jakby nowy zwyczaj, że odwoływany szef służby nie ma możliwości przyjścia na posiedzenie wtedy, kiedy się wnioskuje wniosek prezesa rady ministrów o odwołanie go ze stanowiska. Zaprasza się go dopiero po fakcie, kiedy zostanie odwołany. W tym przypadku to będzie spotkanie kurtuazyjne. Moim zdaniem nie jest to nawet posiedzenie komisji, bo jeżeli pani Radziszewska chce się spotykać z panem generałem Noskiem, to nie musi angażować w to komisji, ponieważ komisja z punktu widzenia prawnego nie będzie mogła zadać panu generałowi Noskowi żadnych pytań, które powinny paść na tym piątkowym posiedzeniu – powiedział pos. Marek Opioła.

Posłowie PiS będą wnioskować na posiedzeniu komisji o przeprowadzenie audytu w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.

– Uważamy, że przez te ostatnie lata nie działo się tam dobrze – było bardzo dużo nieprawidłowości, wiele informacji wyciekało, są różne sprawy w prokuraturze, które zostały złożone na Służby Kontrwywiadu Wojskowego; w związku z tym jest potrzeba prześwietlenia tego i pokazania, jak wygląda służba SKW przed parlamentem, czyli przed sejmową Komisją Do Spraw Służb Specjalnych – dodał Marek Opioła.

 RIRM/PAP

drukuj