Premier: nakłady na służbę zdrowia wzrosną do 6 proc. PKB

Premier Beata Szydło zapowiedziała zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB. Podsumowała także dotychczasowe finansowanie ochrony zdrowia. Szefowa rządu przemawiała na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego w Warszawie, które było poświęcone służbie zdrowia.

Po tym spotkaniu rozpoczęły się rozmowy Prezes Rady Ministrów z lekarzami rezydentami ws. ich protestu. Domagają się oni wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata.

Premier Beata Szydło poinformowała, że w 2017 r. na ten cel rząd skierował dodatkowo 8 mld zł. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup świadczeń, m.in. leczenie zaćmy i bioder, a także na wyposażenie gabinetów medycznych w szkołach.

Szefowa rządu zapowiedziała, że w 2018 roku do systemu trafi dodatkowo około 6 mld zł. Beata Szydło mówiła także o planach zwiększenia nakładów na służbę zdrowia.

– Pracujemy w tej chwili nad ustawą, która ma zagwarantować zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB. Ta ustawa praktycznie jest przygotowana i myślę, że w najbliższym czasie będzie mogła być skierowana do uzgodnień rządowych, a potem do prac parlamentarnych – akcentowała Prezes Rady Ministrów.

Premier podsumowała też wydatki rządu na wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów i stażystów. Powiedziała, że w 2018 r. pula na ten cel wzrośnie o ponad 40 proc. w porównaniu do lat poprzednich.

Dodała, że docelowo z końcem 2021 roku lekarze rezydenci będą zarabiali minimum 5251 zł. Z kolei jeszcze w tym roku z wyrównaniem od lipca rezydenci będą otrzymywali pieniądze w ramach puli podwyżek.

Premier podkreśliła, że rząd zdaje sobie sprawę z potrzeby naprawy całego systemu ochrony zdrowia. Nie chcemy wprowadzać zmian, które będą tylko i wyłącznie dedykowane punktowo jednej grupie – zaznaczyła Beata Szydło.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl