fot. PAP/Tomasz Gzell

Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na zarzuty opozycji dotyczące Programu Inwestycji Strategicznych

Program Inwestycji Strategicznych nie jest funduszem partyjnym. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców – powiedział w internetowym podcaście premier Mateusz Morawiecki.

Po raz pierwszy po 1989 roku jednostki samorządu terytorialnego skorzystają z rządowego wsparcia inwestycyjnego. To Program Inwestycji Strategicznych -wskazał premier Mateusz Morawiecki.

https://anchor.fm/mateusz-morawiecki?fbclid=IwAR2ZRwsGO59xAMmQuHrpbthUeFo-VUtLDAC_5rgMqk44GsQ8SrCfszc0Q5Q,

– Czym jest program inwestycji strategicznych? Najkrócej mówiąc, jest to strumień pieniędzy, który trafi do każdego regionu Polski i napędzi turbiny rozwoju – mówił Mateusz Morawiecki.

To wielomiliardowe środki przeznaczone na inwestycje publiczne takie jak drogi, mosty, szkoły czy szpitale. To konkretna odpowiedź na potrzeby mieszkańców – powiedział premier, odnosząc się do zarzutów opozycji, która twierdzi, że to fundusz partyjny, z którego skorzystają samorządy sympatyzujące z Prawem i Sprawiedliwością. Tymczasem z Programu Inwestycji Strategicznych zostanie m.in. wyremontowana estakada prawobrzeżnej trasy łazienkowskiej. Do przedsięwzięcia rząd dołoży 115 mln zł.

– W gminie Lubin to budowa długo oczekiwanego przedszkola, a w Sztutowie cyfryzacja usług publicznych za 450 tys. zł. Mógłbym takich przykładów wymieniać tysiące – wskazał szef rządu.

Rozstrzygnięta została już pierwsza edycja konkursu na projekty z rządowego funduszu Polski Ład. Dofinansowanie otrzyma ponad 4 tys. projektów i 2785 ośrodków samorządu terytorialnego z całej Polski. Na inwestycje rząd przeznaczy prawie 24 mld zł.

TV Trwam News

drukuj