fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Premier M. Morawiecki zapowiedział dalsze podniesienie kwoty wolnej od podatku w 2018 r.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dalsze podniesienie w 2018 r. kwoty wolnej od podatku. Poinformował również, że zapowiedziana obniżka podatku CIT do 9 procent obejmie 90 proc. firm, a koszt programu wyprawek szkolnych oszacował na ok. 1,4 miliardów złotych.

Mateusz Morawiecki pytany w Polsat News o kwotę wolną od podatku, powiedział, że co roku konsekwentnie jest ona podnoszona.

„Nasi poprzednicy podnieśli ją o dwa złote, a my (…) w ciągu półtorej roku zrobiliśmy tę kwotę do 8 tys. zł dla tych najbiedniejszych, najbardziej potrzebujących” – powiedział premier.

Podkreślił, że kwota wolna jest podnoszona dla osób najmniej zarabiających.

„W tym roku również podniesiemy (kwotę wolną – PAP)” – poinformował Mateusz Morawiecki.

Premier był również pytany o projekty zapowiedziane w trakcie sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy. Mateusz Morawiecki zapewnił, że wszystkie propozycje, które przedstawia rząd, są dokładnie policzone.

„Chcemy, żeby te środki były zabezpieczone w budżecie tego roku i kolejnego” – mówił.

Pytany o koszty zapowiedzianych programów, szef rządu odpowiedział:

„Na przykład wyprawka to jest ok. 1,4 mld złotych. Szacujemy, że mała działalność gospodarcza i ulga w ZUS to ok. 500 mln złotych. W przypadku podatku CIT, obniżki z 15 na 9 (proc. – PAP) to może być też ok. 500 do 600 mln złotych. Program Dostępność plus jest rozpisany na kilka budżetów, w tym budżet Unii Europejskiej, i jest rozpisany na wiele lat, bo on dotyczy np. dostosowania budynków administracji publicznej, wind w nowo budowanych budynkach mieszkalnych po to, żeby seniorom było łatwiej (…) – na ten program wydajemy 23 mld” – wskazał.

Z kolei na program budowy dróg lokalnych – jak zapowiedział premier – przeznaczony zostanie „fundusz co najmniej pięciomiliardowy”.

Szef rządu podkreślił, że obniżka podatku CIT obejmie „90 proc. wszystkich firm”.

„Jest 460 tys. firm, które płacą CIT. Z tego 420 tys. będzie objęta tą obniżką, a więc jest to bardzo dobra wiadomość dla ogromnej liczby firm, które płacą CIT” – mówił.

„Filozofia działania naszych poprzedników była taka, że tych silnych zostawiano w spokoju, a tych małych często gnębiono. My chcemy odwrotnie – dla tych małych dajemy obniżkę CIT, dajemy niższy ZUS, a od tych dużych udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską podatek, który w końcu zaczną płacić” – podkreślił szef rządu.

Wyjaśnił, że te firmy, które płacą podatek CIT, odpowiadają za 60 proc. zatrudnienia i za 77 proc. inwestycji. Mateusz Morawiecki zaznaczył także, że rząd dla tych najmniejszych firm, ma „znaczącą reformę płacenia za ZUS”.

Odpowiadając na pytanie, czy rząd pracuje nad obniżką np. VAT, powiedział, że nie podnosząc VAT-u, rząd zwiększył o 30 mld zł środki, które wpływają do budżetu. Dzięki temu – jak wyjaśnił – można sfinansować różnego rodzaju programy społeczne. Powiedział, że jednym z programów, które rząd chce sfinansować z uszczelnienia podatkowego jest program emerytura matczyna.

„Chcemy docenić te panie i będziemy rok po roku tak zmieniać nasz system podatkowy, żeby stać nas było na to, żeby to było bezpieczne, żeby w budżecie starczyło pieniędzy, ale żeby zawsze ci słabsi, którzy potrzebują więcej pomocy państwa, ci którzy rozwijają działalność gospodarczą, żeby oni mieli niższe podatki, a ci, którzy są już (…) w dużo lepszym stanie finansowym, żeby oni płacili trochę więcej” – mówił premier.

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy premier Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. obniżenie CIT dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność plus, nowy fundusz dróg lokalnych w wysokości co najmniej 5 mld złotych. Zapowiedział także obniżkę składek ZUS dla małych firm.

Premier zapowiedział również kompleksowy program dla rolników oraz dodatkową, minimalną emeryturę dla kobiet, które „osiągnąwszy wiek emerytalny nie mają minimalnej emerytury, a urodziły co najmniej czwórkę dzieci”.

Z kolei wicepremier Beata Szydło zapowiedziała program dla matek „Mama plus”, który ma przewidywać m.in. premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka, darmowe leki dla kobiet w ciąży oraz bon przeznaczony na zajęcia kulturalne i sportowe dla młodych ludzi.

PAP/RIRM

drukuj