fot. twitter.com/PremierRP

Premier M. Morawiecki: W najbliższym czasie powołamy fundusz patriotyczny

W najbliższym czasie powołamy fundusz patriotyczny, który będzie służył budowaniu postaw patriotycznych i będzie wspierał pasjonatów historii, młodych naukowców oraz fundacje i stowarzyszenia – powiedział w niedzielę w Czarnem (woj. pomorskie) premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu złożył wizytę w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Czarnem, podkreślał, że współczesne państwa swoją siłę muszą budować na „zdrowym patriotyzmie i sile gospodarczej”.

Mówił, że wolność, suwerenność i niepodległość to wielkie zadania i wartości, którym służyli nasi przodkowie.

„A my, patrząc w przyszłość, chcemy budować właśnie na tradycji, kulturze i wierze naszych ojców jednocześnie śmiało patrząc w nowoczesność, przyszłość” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zapowiedział powstanie funduszu patriotycznego.

„W najbliższym czasie powołamy fundusz patriotyczny, który będzie służył budowaniu postaw patriotycznych, który będzie wspierał pasjonatów historii, pasjonatów, którzy biorą udział w grupach rekonstrukcyjnych” – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że ten fundusz ma wspierać też fundacje i stowarzyszenia o „profilu patriotycznym”.

„Dodatkowo też chcemy wspierać młodych naukowców, którzy będą szerzyli myśli patriotyczne, którzy będą odszukiwali z przeszłości ślady polskości, ale będą też budowali na tym fundamencie naszą wielką przyszłość” – powiedział szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że jesteśmy winni cześć tym, którzy stali po stronie dobra. Jego zdaniem, w III RP za dużo było zachowań „takich, które można by nazwać pedagogiką wstydu”.

„Pamiętamy po katastrofie smoleńskiej, jak niektóre media wzywały do tego, żeby palić znicze na grobach żołnierzy Armii Czerwonej, w tym samym czasie nie dostrzegano żołnierzy Armii Krajowej, Żołnierzy Wyklętych, nie dostrzegano polskich patriotów, czyli to jest kwintesencja tego, co III RP nam zgotowała” – powiedział premier.

Premier Mateusz Morawiecki nawiązał też do patronki szkoły w Czarnem – Danuty Siedzikówny ps. „Inka”.

„Wiadomo, że nasza historia (…), to historia pełna porażek, ale także wiary w zwycięstwo. My dziś też jesteśmy pełni wiary w zwycięstwo i tak jak Danuta Siedzikówna +Inka+ zachowamy się tak jak trzeba. (…) Wszyscy polscy patrioci, będziemy dbali o Polskę, o nasze najświętsze wartości: o solidarność, o wolność, o niepodległość, o sprawiedliwość. Bo to są wartości, na których zbudowana jest Polska” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl