fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki spotkał się z samorządowcami pomagającymi uchodźcom z Ukrainy

Do polskich samorządów trafiło ponad pół miliarda złotych na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Z samorządowcami, którzy organizują wsparcie, spotkał się w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Od rozpoczęcia wojny do Polski uciekło blisko 2,5 mln uchodźców. Jedna trzecia z nich wyjechała do innych państw. Ci, którzy pozostali, potrzebują systemowego wsparcia. Samorządowcy dyskutowali o tym z rządem.

– To nasze wspólne zadanie. Na pewno będziemy tutaj i wspierać, i sami będziemy brać na siebie potężne zadania – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Samorządy wzięły na siebie m.in. przyznawanie uchodźcom numerów PESEL, organizację zakwaterowania, poszukiwanie pracy czy zapewnienie dostępu do edukacji. Rząd przekazał samorządom ponad pół miliarda złotych na ten cel. Przyjęcie uchodźców jest wyzwaniem, ale też szansą dla polskiej gospodarki.

– My również będziemy mogli poprawić swoje perspektywy wzrostu, jak ekonomiści mówią – potencjał wzrostu gospodarczego. Ukraińcy będą pracować dla Polski – wskazał szef rządu.

Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, zwrócił uwagę, że zakończył się etap doraźnej pomocy. Teraz konieczne będą zmiany systemowe.

– Myślę, że tylko dobra współpraca rządu i samorządów w tych kwestiach pozwoli nam na to, żeby system mógł zadziałać jak najlepiej na wielu różnych płaszczyznach – powiedział Paweł Szefernaker.

Wyzwaniem pozostaje m.in. zapewnienie właściwego dostępu do edukacji. Pojawiają się problemy z miejscem w szkołach. Z tego powodu resort edukacji wydał specjalne rozporządzenie, które pozwoli na organizację zajęć poza budynkiem szkoły – oznajmił wiceminister Dariusz Piontkowski.

– Liberalizujemy przepisy, które będą łagodniejsze niż w wypadku typowych budynków szkolnych. Ułatwiamy tworzenie oddziałów przygotowawczych jako oddziałów międzyszkolnych, międzygminnych – wskazał wiceminister Dariusz Piontkowski.

Wyzwaniem dla samorządów jest również znalezienie kadry pedagogicznej. Do polskich szkół i przedszkoli zapisanych jest już blisko 174 tys. dzieci z Ukrainy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl