fot. Adam Guz/KPRM

Premier M. Morawiecki składa życzenia Węgrom z okazji rocznicy powstania węgierskiego

Dziś nasi bracia Węgrzy upamiętniają zryw niepodległościowy – Powstanie Węgierskie z lat 1848–1849; bądźcie dumni ze swojej historii, kultury, języka, pielęgnujcie głęboko zakorzenione w was pragnienie wolności – życzył premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku.

Szef rządu zamieścił dziś na Facebooku wpis w języku polskim oraz węgierskim oraz dołączył do niego nagranie, w którym podkreślił, że Węgrzy świętują w poniedziałek rocznicę „wielkiego narodowego zrywu”.

„My Polacy, jako naród, który podobnie jak Węgrzy musiał walczyć o swoją suwerenność znamy symbolikę takich dni jak ten” – zaznaczył.

Przywoływał też wiersz węgierskiego poety, inicjatora powstania Sandora Petofi, który – jak mówił premier – domagał się równości wobec prawa oraz powołania niezależnego rządu.

„Ten wiersz oraz entuzjazm z jakim Węgrzy przystąpili do powstania świadczy o ich wielkim pragnieniu wolności. Pragnienie to podzielali również Polacy, dawali temu wyraz podczas powstania węgierskiego z generałem Józefem Bemem na czele” – mówił.

Podkreślił też, że Polaków i Węgrów łączą wielowiekowa przyjaźń i braterstwo.

„Nasze narody kochają wolność i udowodniły, że potrafią o nią walczyć i wzajemnie się w tej walce wspierać” – zwrócił uwagę szef rządu.

„Dziś, choć nie musimy już walczyć orężem, nadal wspieramy się i jesteśmy dla siebie sojusznikami. Wspólnie troszczymy się nie tylko o dobrobyt naszych obywateli, ale także o rozwój i bezpieczeństwo regionu” – kontynuował Morawiecki.

Polski premier życzył też Węgrom, by potrafili wykorzystać swoje talenty i umiejętności w służbie wartościom, w które wierzą.

„Bądźcie dumni ze swojej historii, kultury, języka. Pielęgnujcie głęboko zakorzenione w was pragnienie wolności. Pragnienie, które jak wielokrotnie pokazaliście może zmieniać świat na lepsze” – powiedział Morawiecki.

Powstanie węgierskie z lat 1848-1849 było wymierzone w absolutystyczne rządy Habsburgów. Węgrzy domagali się m.in. wolności prasy i zniesienia cenzury, a także swobód obywatelskich i równouprawnienia wyznań religijnych, niezależnego od Wiednia rządu oraz wycofania z kraju obcych wojsk. W walkach po stronie węgierskiej brali udział Polacy, m.in. generał Józef Bem, który dowodził wojskami węgierskimi w Siedmiogrodzie i Banacie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl