fot. PAP/Leszek Szymański

Premier M. Morawiecki: Przyjęliśmy uchwałę ws. lokalizacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Rząd przyjął uchwałę ws. lokalizacji i technologii pierwszej siłowni jądrowej w Polsce – poinformował premier RP, Mateusz Morawiecki. Elektrownia ma być wybudowana przez amerykańską spółkę Westinghouse. Wybrana przez inwestora lokalizacja to Lubiatowo-Kopalino na północy Polski.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział po posiedzeniu rządu, że to historyczny moment.

W chwilach największego zagrożenia energetycznego w historii Europy ostatnich dekad, wiążącego się z agresją Rosji na Ukrainę, musimy podejmować decyzje dotyczące stabilnego źródła zasilania w energię elektryczną polskich obywateli i polskich firm. Elektrownie jądrowe to  bezpiecznik naszego systemu energetycznego. Będzie to służyło wszystkim Polakom przez dziesięciolecia. Dzisiaj podejmujemy tę decyzję – wskazał szef rządu.

Premier RP zapewnił też, że w kolejnych dekadach będziemy korzystać z węgla do produkcji energii. Pierwsze duże elektrownie atomowe mają powstać w latach 30-tych. Westinghouse ma partycypować w kosztach projektu budowy siłowni, który wynosi ok. 20 mld dolarów.

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, zwróciła uwagę, że dzięki inwestycji powstaną nowe miejsca pracy. Jest to także szansa dla polskich przedsiębiorstw. Szefowa resortu zapowiedziała również, że Westinghouse zamierza utworzyć w Polsce centrum technologiczne i rozwoju zasobów ludzkich.

Mając ambicje i plany elektrowni jądrowej w całej Europie, to właśnie w Polsce powstałoby miejsce, gdzie nie tylko przeprowadzano by prace nad innowacjami i pracami technologicznymi, ale też powstałoby centrum kształcenia zasobów ludzkich. Już na tym etapie intensywnie współpracujemy ze stroną amerykańską – wyjaśniła Anna Moskwa.

Rząd chce zbudować trzy elektrownie jądrowe. Jedną na Pomorzu, drugą w Pątnowie we współpracy z podmiotem z Korei Południowej oraz trzecią w centralnej Polsce. Jednocześnie polskie państwo wspiera projekty mniejszej energetyki jądrowej typu SMR i MMR.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl