M. Morawiecki: Najwyższy wynik w historii pokazuje, że zmierzamy w dobrą stronę

Oficjalnie najlepszy wynik PiS do sejmików w historii, zaufanie milionów Polaków potwierdza, że zmierzamy w dobrą stronę; dziękujemy i pracujemy dalej – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu skomentował w ten sposób na Twitterze wyniki niedzielnych wyborów samorządowych.

W wyborach do sejmików wojewódzkich najwięcej mandatów zdobyło PiS – 254. Koalicja Obywatelska otrzymała 194 mandaty, PSL – 70, Bezpartyjni Samorządowcy – 15, a SLD-Lewica Razem – 11 mandatów.

PiS ma samodzielną większość w sześciu sejmikach województw. Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość w jednym sejmiku.

Politolog prof. Mieczysław Ryba wskazuje, że te wybory mogą mieć znaczący wpływ na przyszły kształt sceny politycznej oraz przynieść nowe szanse dla mieszkańców.

– Zmienia się cała konstrukcja elektoratu, sceny politycznej. Utrata władzy przez partię władzy, bo tak należy określać PSL w sejmikach, jest czymś, czego absolutnie się nie spodziewali, czymś, co w sposób znaczący ich osłabia. Daje to ogromną szansę na zmiany, poprawę sytuacji w wielu regionach, które były zaniedbane i wykreowanie nowych liderów prawicy, którzy będą mogli sprawdzić się w sprawowaniu władzy – podkreśla prof. Mieczysław Ryba.

W 649 gminach i miastach odbędzie się jeszcze II tura wyborów. Głosowanie zaplanowano na 4 listopada.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl