fot. twitter.com/MKiDN_GOV_PL

W Warszawie odsłonięto wystawę oryginalnego Aktu Unii Lubelskiej z 1569 roku

W Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie odsłonięto wystawę oryginalnego Aktu Unii Lubelskiej z 1569 roku. Można ją oglądać do 12 lipca.

Akt Unii Lubelskiej ma już 450 lat.

– To jest jeden z najważniejszych dokumentów w historii nie tylko Polski, ale też Europy Środkowo-Wschodniej – podkreśliła Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

To na mocy tego dokumentu w 1569 roku powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Było to jedno z najpotężniejszych państw w Europie i najpotężniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej. Przetrwało ono 250 lat.

– Jest to stworzenie państwa unijnego w środku Europy – przy wszystkich problemach etnicznych, społecznych, wyznaniowych, które przetrwało bez najmniejszych wewnętrznych tarć – jest to rzecz niebywała w Europie – powiedział dr Hubert Wajs, dyrektor Archiwum Głównego Akt Dawnych.

Dlatego, jak zauważył dr Hubert Wajs, dokument Aktu Unii Lubelskiej to prawdziwy skarb. W Warszawie odsłonięto wystawę z oryginalnym dokumentem z 1569 roku.

– 450 lat temu nasi przodkowie stworzyli potężne, jedno z najsilniejszych państw na kontynencie. Jego dziedzictwo stało się politycznym filarem tożsamości Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej – powiedział Šarūnas Adomavičius, ambasador Republiki Litewskiej.

Do dziś przetrwał tylko litewski egzemplarz dokumentu. Przez ostatnie lata przeszedł on szereg zabiegów konserwatorskich.

– Musimy się o takie dokumenty szczególnie troszczyć – podkreśliła Anna Czajka, kierownik Centralnego Laboratorium Konserwacji Archiwaliów.

Takie dokumenty, jak Akt Unii Lubelskiej to element naszej narodowej tożsamości. Z tego 450-letniego dokumentu wypływa także przesłanie dla współczesnej Europy.

– Sama Unia Lubelska jest wskazaniem dla nas dzisiaj, dla polityków, dla dyplomatów, ale także dla ludzi kultury o istocie budowania pomostów, nie tylko między Wschodem a Zachodem Europy, ale przede wszystkim między państwami, których reprezentanci są wśród nas – stwierdziła prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Akt Unii Lubelskiej możemy za darmo oglądać przez najbliższe 9 dni w siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

– Jestem przekonany, że okazanie oryginału aktu z 1569 roku przyczyni się nie tylko do jego popularyzacji, ale podkreśli wagę zachowania narodowego dziedzictwa historycznego dla następnych pokoleń – powiedział Paweł Pietrzyk, dyrektor Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Na wystawie możemy także oglądać szereg dokumentów stanowiących kontekst powstania Unii Polsko-Litewskiej z 1569 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl