fot. PAP/Maciej Kulczyński

Premier M. Morawiecki: Internacjonalizacja to szansa dla polskich małych i średnich firm

Internacjonalizacja to jest szansa dla małych i średnich firm, aby wyszły poza granice Polski – mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia wrocławskiego Centrum Obsługi Przedsiębiorców.

„Polskie przedsiębiorstwa są trochę jeszcze za małe na cały świat, ale już często za duże na Polskę, już często opanowują swoje nisze w ramach poszczególnych regionów Polski i są zdolne do eksportu. I polskie małe i średnie firmy właśnie tego potrzebują – internacjonalizacji” – powiedział w sobotę rano premier Morawiecki podczas uroczystości otwarcia Centrum Obsługi Przedsiębiorców we Wrocławiu.

Jak tłumaczył, internacjonalizacja „to jest szansa dla małych i średnich firm wyjścia poza granicę Polski, podbijania zwłaszcza rynku europejskiego, ale oczywiście nie tylko”.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że w Brukseli „bardzo wyraźnie widać wyraźnie widać, jak wszystkie kraje członkowskie walczą o swoje interesy”. Interesy państw Europy Środkowej znajdujących się w UE łączy jednak – jak zaznaczył – wspólny mianownik.

„Otóż my nie mamy wielkich globalnych przedsiębiorstw, czempionów na skalę międzynarodową. My, według kryteriów międzynarodowych, mamy tylko małe i średnie przedsiębiorstwa. Więc upominając się o nie – a właściwie nie ma Rady Europejskiej w Brukseli, podczas której bym tego nie robił – jednocześnie też upominamy się o przedsiębiorstwa polskie, o przedsiębiorców polskich, o możliwości wejścia na rynek europejski. Bo to jest dla nas ogromna szansa, żebyśmy tworząc tutaj podstawę, fundament działania w Polsce, wychodzili na Europę” – stwierdził Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj