fot. Adam Guz/KPRM

Premier M. Morawiecki przebywał z wizytą w woj. śląskim, opolskim i dolnośląskim

Gliwice, Góra Świętej Anny, Malczyce i Wrocław – do tych  miejsc udał się w piątek z wizytą premier Mateusz Morawiecki.

W Gliwicach premier Mateusz Morawiecki odwiedził działającą od blisko 30 lat firmę ELSIT, która jest producentem elementów instalacji elektrycznej. W trakcie epidemii spółka nie zlikwidowała żadnego miejsca pracy.

– Szybkość reakcji, zdolność do adaptacji do nowych warunków, stwarzają szansę na podbicie nowych rynków – i to jest coś, co tutaj bardzo wyraźnie dostrzegłem – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Rząd zaproponował Tarczę Antykryzysową. To właśnie jej celem było wsparcie, które objęło zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników.

– Te miejsca pracy razem z tym kapitałem wiedzy, który jest w polskich firmach, stworzą dobry punkt startu po kryzysie, żeby nie tylko rozwijać się, ale żeby Polska wyszła z tego kryzysu wzmocniona – wskazywał szef rządu.

O tym, że nie byłoby wolnej Polski bez powstańców śląskich mówił z kolei premier na Górze Świętej Anny. Mateusz Morawiecki oddał hołd powstańcom śląskim, w 99 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego na czele, którego stał Wojciech Korfanty.

Z kolei w Malczycach szef rządu zadeklarował przekazanie kolejnych funduszy na dokończenie budowy stopnia wodnego. Inwestycję rozpoczęto w 1997 roku tuż po powodzi.

– Jest moje zobowiązanie, że w najbliższych 2-3 latach przeznaczymy tutaj te ostatnie środki potrzebne na wykończenie całego stopnia w Malczycach, to jest około 180 milionów. W tym roku kolejne 20 milionów przeznaczymy na pracę, które są potrzebne na tym stopniu – podkreślił Mateusz Morawiecki.

300 milionów złotych zostanie natomiast przekazanych w najbliższych latach na realizację budowy Centrum Onkologicznego we Wrocławiu. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości przekazania aktu notarialnego ws. przekazania gruntów pod budowę placówki.

– Jestem przekonany o tym, że to będzie Centrum Onkologiczne, które będzie sławne nie tylko na całą Polskę, ale poprzez jakość kadry medycznej, którą mamy – naszych wspaniałych, zdolnych lekarzy, pielęgniarki i wszystkie inne służby medyczne – że będzie to centrum znane szerzej, również w Europie – akcentował premier RP. 

Centrum Onkologiczne we Wrocławiu jest częścią Narodowej Strategii Onkologicznej ogłoszonej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

TV Trwam News

drukuj