PAP/Grzegorz Michałowski

Premier M. Morawiecki: polska gospodarka jest oparta coraz bardziej o markę „made in Poland”

Polska gospodarka jest oparta coraz bardziej o markę „made in Poland”, o markę pod tytułem „wysoka jakość”; chodzi nam o to, żeby polskie firmy rosły – mówił w sobotę podczas wizyty w firmie „Wielton” w Wieluniu premier Mateusz Morawiecki.

Wielton z siedzibą w Wieluniu to jeden z największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie i na świecie.

„Mamy firmę, która właściwie od podstaw zbudowała skomplikowany międzynarodowy biznes. O to nam właśnie chodzi, żeby polskie firmy rosły od mikro do małych, od małych do średniej wielkości, od średniej wielkości do takich dużych, wielkich, takich naszych czempionów narodowych jak firma Wielton” – mówił podczas wizyty szef rządu.

Wyjaśnił, że powinniśmy przede wszystkim chwalić swoje, bo mamy znakomite polskie wyroby, produkty. Według niego najlepszym tego dowodem jest firma Wielton, która potrafi się rozwijać, eksportować towary na cały świat.

Podkreślił, że wieluńska firma jest w pierwszej dziesiątce na świecie. Kupiła swoich konkurentów w Niemczech, we Francji, we Włoszech, a ostatnio w Wielkiej Brytanii.

Premier zwrócił też uwagę, że Wielton ma własne centrum badań i rozwoju. To – według niego – bardzo ważne, bo świadczy o tym, że w polskich produktach jest coraz więcej polskiej elektroniki, technologii, techniki, coraz więcej polskiej myśli technicznej. Oznacza to, według premiera, że polscy pracownicy mogą zarabiać coraz więcej, że polska gospodarka opiera się na coraz wyższej produktywności, coraz wyższej wydajności.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył również, że Wielton m.in. w umowach z PKO BP jest wspierany przez Polski Fundusz Rozwoju.

„Polska gospodarka jest oparta coraz bardziej o markę <<made in Poland>>, o markę pod tytułem wysoka jakość” – mówił szef rządu.

Założony w 1996 r. Wielton SA to największy producent naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Polsce i jeden z dziesięciu największych producentów w branży na świecie. W ramach grupy zatrudnia około 3,2 tys. pracowników, w tym 1,8 tys. w Wieluniu. 300 inżynierów pracuje w otwartym w 2016 r. kosztem 22 mln zł pierwszym tego typu w kraju centrum rozwojowo-badawczym, zajmującym się specjalistycznym badaniem i testowaniem produktów.

Wieluńska fabryka wyprodukowała dotychczas ponad 75 tys. naczep i przyczep. Jej produkty są sprzedawane w krajach Europy, Azji i Afryki. Klientami są firmy transportowe, budowlane, produkcyjne, dystrybucyjne i rolnicze.

We wrześniu tego roku spółka poinformowała, że przejmuje 75 proc. udziałów brytyjskiego Lawrence David (jednego z głównych producentów naczep na tamtejszym rynku) za 26 mln funtów.

PAP/RIRM

drukuj