fot. PAP/Wojtek Jargiło

Premier M. Morawiecki: Od wyborów Polaków będzie zależało, czy będziemy w stanie zwalczyć późny postkomunizm

Od wyborów Polaków będzie zależało, czy będziemy w stanie skutecznie zwalczyć ten system, który tu został nazwany, późnego postkomunizmu – powiedział w sobotę w Lublinie premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki na początku swojego przemówienia nawiązał do ogłoszonego w piątek przez Koalicję Obywatelską hasła kampanii: „Jutro może być lepsze”.

„Jeśli jutro może być lepsze, to może lepiej postawić na tych, którzy pracują, żeby jutro było lepsze i którzy wiedzą jak zrobić, żeby jutro było lepsze” – mówił premier.

Szef rządu przypomniał, że równo 230 lat temu Sejm wyznaczył delegację do opracowania ustawy naprawiającej Rzeczpospolitą, późniejszej Konstytucji 3 Maja.

„My dzisiaj, tutaj, przedstawiamy państwu program kontynuacji naprawy Rzeczpospolitej, bo jesteśmy w takim kluczowym momencie, kluczowym przed wyborami parlamentarnymi i od wyborów Polaków będzie zależało, czy będziemy w stanie skutecznie zwalczyć ten system, który tu został nazwany, późnego postkomunizmu” – powiedział.

„Mimo upływu 25-30 lat są głębokie struktury antyrozwojowe, które nie są łatwe do przezwyciężenia” – mówił. Dodał, że ten system, z którym trzeba sobie radzić, charakteryzuje się m.in. słabością instytucji, niedoskonałością systemu podatkowego czy uległością względem zagranicy.

Premier Mateusz Morawiecki sięgnął w swoim przemówieniu do historii XVIII wieku.

„Była taka myśl wtedy, że im siedzimy cicho, jesteśmy bardziej ulegli, tym jesteśmy bardziej bezpieczni. Jak się skończyło wtedy, to doskonale wiemy. A czym innym jest ten list ambasadorów tamtej stronny, III RP, który nawoływał, żeby siedzieć cicho, jak atakują naszego ambasadora, albo +brzydka panna na wydaniu+. My się z taką filozofią nie godzimy” – podkreślił premier.

PAP/RIRM

drukuj