fot. PAP/Marcin Obara

Premier M. Morawiecki: Naszym celem jest silna Polska i silny polski naród

Naszym celem jest silna Polska i silny polski naród – powiedział we wtorek wieczorem w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Stąd – jak mówił – program „500 plus”, który – w jego ocenie – przyczynił się do zwiększenia dzietności w Polsce oraz rosnące wydatki na badania i innowacje.

Rząd Mateusza Morawieckiego otrzymał we wtorek późnym wieczorem wotum zaufania. Wcześniej premier odpowiadał w Sejmie na pytania posłów [zobacz].

Mateusz Morawiecki podkreślał, że Polska nie powinna być „krajem taniej siły roboczej”, dlatego też rząd przeznacza obecnie 1,2 proc. PKB na badania i innowacje.

„Przesuwamy się bardzo stanowczo, solidnie w kierunku coraz wyższej innowacyjności. Nie chcemy być państwem taniej siły roboczej; chcemy być państwem, gdzie Polacy będą jak najbardziej godziwie zarabiali, będą rzeczywiście w stanie wyrwać się z pułapki średniego rozwoju” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Powiedział też, że Polska potrzebuje „spójnej, odważnej polityki prorodzinnej, proludnościowej”. Według niego, głównym instrumentem do realizacji tego celu był i w dalszym ciągu jest program Rodzina 500 Plus.

„Najlepszym dowodem są prognozy demograficzne sprzed raptem 4-5 lat Głównego Urzędu Statystycznego, który prognozował, że w roku 2018 urodzi się 345 tysięcy dzieci. Urodziło się, o ile dobrze pamiętam, o 45-48 tysięcy dzieci więcej” – przekonywał szef rządu.

Jak dodał, to jak „średniej wielkości polskie miasto”.

„To oczywiście nas nie zadowala, to jeszcze nie wszystko, ale chcemy, żeby naród polski rósł, także co do liczby swoich obywateli, swoich mieszkańców i będziemy robić wszystko, żeby do tego doprowadzić, bo silny polski naród, silna Polska jest naszym celem” – podkreślił premier.

Odnosząc się do pytań dotyczących infrastruktury drogowej, Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu 100 pierwszych dni urzędowania swego rządu zaprezentowany zostanie plan budowy co najmniej stu nowych obwodnic.

PAP

drukuj