PAP/Leszek Szymański

Premier M. Morawiecki: Najprawdopodobniej budżet na 2022 rok zostanie znowelizowany

Wszystko wskazuje na to, że budżet na 2022 rok zostanie znowelizowany w drugiej połowie roku – poinformował premier RP Mateusz Morawiecki. Ustawą budżetową zajmuje się teraz Senat.

Ustawa budżetowa na rok 2022 zakłada przychody na poziomie prawie 492 mld zł, wydatki na blisko 522 mld zł i deficyt nie większy niż 30 mld zł.  Zgodnie z pierwotnymi założeniami resortu finansów, PKB Polski w bieżącym roku wzrośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 procent. Już teraz pojawiły się jednak zapowiedzi rządu, że ustawa będzie nowelizowana.

Główne instytucje finansowe w Polsce, zwłaszcza Narodowy Bank Polski, prognozują wskaźnik inflacji na dużo wyższym poziomie. Senat chce wprowadzić do ustawy budżetowej sporo poprawek, m.in. zwiększenie dotacji dla NFZ o 20 mld złotych czy też utworzenie rezerwy celowej na transformację energetyczną w wysokości 10 mld złotych. Senacka komisja budżetu i finansów zarekomendowała także przeznaczenie 6,5 mld złotych na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli.

Znalazły się tam także zapisy o podniesieniu wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur oraz pracowników cywilnych policji i Straży Granicznej. Komisja proponuje także dopłaty dla rolników na zakup nawozów, wsparcie psychiatrii dzieci i młodzieży, czy też in vitro.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl