premier.gov.pl

Premier M. Morawiecki: Jesteśmy winni pamięć ofiarom stanu wojennego i nie zapominamy o oprawcach

Pamiętamy o ofiarach stanu wojennego i czołgach wyprowadzonych przeciwko narodowi, aby stłumić oddolne ruchy dążące do niepodległej Polski. Jesteśmy winni pamięć ofiarom i nie zapominamy o oprawcach – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

„13 grudnia 1981 r. to data, która na zawsze pozostanie w pamięci Polaków. Pamiętamy o ofiarach stanu wojennego i czołgach wyprowadzonych przeciwko narodowi, aby stłumić oddolne ruchy dążące do niepodległej Polski. Jesteśmy winni pamięć ofiarom i nie zapominamy o oprawcach” – czytamy we wpisie szefa rządu na Twitterze.

„38 lat temu pogwałcone zostały prawa wszystkich, którzy chcieli wolnej i niepodległej Polski. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego – w istocie wojskowa junta, będąca nawet ponad +konstytucją+ PRL – wprowadziła stan wojenny” – napisał Mateusz Morawiecki na swoim facebookowym profilu.

Podkreślił, że nie wolno nam zapomnieć o ofiarach stanu wojennego – zamordowanych w trakcie pacyfikacji kopalni „Wujek”, pokojowych manifestacji w Lubinie, Wrocławiu czy Warszawie, ale też zakatowanych podczas przesłuchań i zastrzelonych na ulicach wielu innych polskich miast.

„Jesteśmy winni pamięć wszystkim tym, którzy za wolną Ojczyznę zapłacili najwyższą cenę. Oddając cześć ofiarom, nie zapominajmy także o oprawcach, zwłaszcza tych, którzy nigdy nie doczekali się sprawiedliwego procesu i kary za tę zbrodnię na polskim narodzie” – napisał Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, jego ojciec Kornel Morawiecki nazwał kiedyś stan wojenny „odebraniem nadziei”.

„Całe szczęście nadzieja ta nigdy całkiem nie zgasła, a komunistyczna wierchuszka zobaczyła na własne oczy, że im bardziej będzie starała się zabić nadzieję i ducha patriotycznego Polaków, tym bardziej będzie miało to odwrotny skutek” – czytamy.

Premier podkreślił, że „stan wojenny nie wygasił całkowicie Karnawału Solidarności”.

„Iskra, którą wtedy zapalono, przetrwała w ludziach ten niesamowicie trudny okres, dając nam wolność kilka lat później. Zapalmy dziś tę iskrę ponownie w naszych domach na znak, że pamiętamy” – czytamy we wpisie szefa rządu.

Pod wpisem zamieszczono krótki film, na którym Mateusz Morawiecki zapala ustawioną w oknie świecę.

 

38 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności”. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

31 grudnia 1982 stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl