fot. PAP/Tomasz Gzell

Premier M. Morawiecki: Europa potrzebuje powrotu do rzeczywistych wartości

Europa potrzebuje powrotu do rzeczywistych wartości – te, o których obecnie się mówi, coraz częściej zaprzeczają tym tradycyjnym wartościom, prawu naturalnemu – przekonywał w expose w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

„Codziennie słyszymy mantrę o wartościach europejskich, których już się czasami nie wymienia, bo one coraz częściej stają się zaprzeczeniem samych siebie z przeszłości – zaprzeczają prawu naturalnemu, czy tradycyjnym wartościom, a Rzeczpospolita to jedna z najwspanialszych tradycji Europy, to jedna z największych tradycji tolerancji i demokracji” – mówił premier Morawiecki.

W tym kontekście wspomniał o kilkuset lat funkcjonowania Sejmu w Polsce, o wielowiekowej tradycji wolności w naszym kraju, a także o wprowadzeniu w 1918 roku w Polsce, jako jednym z nielicznych wówczas państw, praw wyborczych dla kobiet.

„Do zjednoczonej Europy wnosimy nie tylko cenny bagaż naszych wartości i naszych tradycji. (…) To my na europejską agendę wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymi. To Polska walczy dzisiaj o ukończenie budowy wspólnego rynku i zapewnienie pełnej swobody świadczenia usług. To my, pokazując nasz sukces w alce z karuzelami VAT, wywołaliśmy dyskusję w Europie” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Nawiązując do problemu migracji, szef rządu ocenił, że unijny mechanizm relokacji imigrantów się nie sprawdził.

„Potrzeba innych rozwiązań i my w tej dyskusji chcemy wziąć udział” – dodał premier.

PAP/RIRM

drukuj