fot. flickr.com

Premier M. Morawiecki: NATO fundamentem naszego bezpieczeństwa, a USA głównym sojusznikiem

NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa, a USA naszym głównym sojusznikiem – mówił w trakcie expose premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że jego rząd planuje pogłębić relacje z Ukrainą, Litwą i Gruzją, a także rozwijać swoje relacje z krajami Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że jego rząd będzie dążył do jak najdalej idącej harmonizacji działań NATO i UE w zakresie bezpieczeństwa. W tym kontekście przywołał m.in. przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO).

„NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa, zaś Stany Zjednoczone naszym głównym sojusznikiem” – zadeklarował premier.

Zapewnił, że Polska wykorzysta potencjał armii do wzmocnienia rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Wśród działań jego rządu wymienił także konsolidację państw regionu, w tym w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza czy „prawdziwego” strategicznego partnerstwa na Wschodzie.

„Planujemy pogłębić nasze relacje z Ukrainą, Litwą czy Gruzją i nadać im nową jakość, chociaż do tanga trzeba dwojga” – mówił.

Mateusz Morawiecki stwierdził również, że Polska będzie rozwijać swoją współpracę, w tym na polu gospodarczym m.in. z krajami Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Premier zadeklarował również, że jego rząd chce wspierać Polonię w różnych regionach świata.

„Przejawi się to zarówno w działaniach na rzecz ochrony interesów polskich obywateli za granicą, a także prowadzonych wspólnie ze środowiskami polonijnymi działaniach na rzecz obrony dobrego imienia naszego kraju” – zapewniał.

Wyraził nadzieję na powrót Polonii z emigracji. Jak mówił, rząd będzie w tym celu wzmacniać programy repatriacyjne.

„Jest nas 60 mln na świecie i mamy obowiązki wobec wszystkich Polaków, a oni mają obowiązki wobec Polski” – stwierdził.

PAP/RIRM

drukuj