fot. PAP/EPA

NATO: W czasie walki z koronawirusem na świecie nie należy zapominać o innych zagrożeniach

W czasie walki ze światową pandemią koronawirusa nie należy zapominać o innych zagrożeniach – zauważył Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. Cały czas groźną politykę prowadzi Rosja i Turcja. Dużą aktywnością wykazują się Al Kaida i tak zwane Państwo Islamskie.

Cały świat toczy dramatyczną walkę z koronawirusem. Zamarło praktycznie życie społeczne, gospodarcze i polityczne, ale nie wszyscy koncentrują się na walce z groźnym, acz niewidzialnym wrogiem – zauważył Sekretarz Generalny NATO.

– Jednocześnie niezwykle ważne jest, aby podczas gdy mamy kryzys COVID-19, NATO mogło kontynuować działalność, ponieważ zagrożenia i wyzwania, przed którymi stoimy, nie znikają z powodu kryzysu COVID-19 – powiedział Jens Stoltenberg.

W ostatnich tygodniach swoją aktywność wzmogła rosyjska marynarka. W kanale La Manche i na Morzu Północnym pojawiło się 7 rosyjskich okrętów. Brytyjska Royal Navy zmuszona została do śledzenia tych jednostek. Wysłała za nimi 9 swoich okrętów. Marynarka wojenna wydała w tej sprawie specjalny komunikat.

– W czasie, gdy specjaliści od logistyki i planiści wojskowi Royal Navy współpracują z pozostałymi gałęziami sił zbrojnych, aby pomóc w reagowaniu na koronawirusa, marynarze Royal Navy i załogi samolotów monitorowali każdy ruch rosyjskich okrętów – poinformowała Royal Navy.

Aktywność Rosji przejawia się nie tylko na morzu, ale także w powietrzu.

11 marca amerykańskie i kanadyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty dalekiego zasięgu Tu-142 Bear. Maszyny wykonywały lot niecałe 100 kilometrów od Alaski. Kilka dni wcześniej rosyjskie samoloty pojawiły się w pobliżu granic Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Dotychczasowe problemy w polityce międzynarodowej nie zniknęły z powodu koronawirusa – zauważył politolog Michał Siekierka.

– Rosyjska działalność w zasadzie szpiegowska, ale można też powiedzieć, że ta działalność polegająca na boksowaniu się z NATO, nie ustała w związku z pandemią koronawirusa – wskazał politolog.

Wiele krajów zauważa wzmożoną aktywność rosyjskich służb wywiadowczych w przestrzeni elektronicznej. Mówił o tym m.in. prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Rosja dla wywołania napięć między członkami państwami zachodnimi nasila też dezinformację – podkreślił Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych.

– W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z kilkoma działaniami, które wpisują się w dezinformację wymierzoną w Polskę. Przykład szerzenia fake newsa na temat zatrzymania przez Polskę pomocy dla Włoch jest bardzo klasycznym przykładem – zwrócił uwagę Stanisław Żaryn.

Nie tylko Rosja wykorzystuję trudną sytuację na świecie. Turcja przerzuca koczujących na granicy z Grecją uchodźców do Albanii. Władze w Tiranie część z nich chcą umieścić na terenach zamieszkałych przez mniejszość grecką.

Istnieje poważne podejrzenie że wielu z tych imigrantów jest zakażonych koronawirusem – zauważył dziennikarz Witold Repetowicz.

– Albania, przypuszczam, będzie próbowała przenieść tych migrantów dalej – na Bałkany, przez Kosowo, dalej Serbię do innych państw bałkańskich, a być może do Grecji. To jest bardzo niebezpieczne – powiedział dziennikarz.

Ciągle bardzo aktywna jest Al-Kaida i tzw. Państwo Islamskie. W najlepsze trwają też walki w Jemenie, Libii, Syrii – zwłaszcza w Idlibie.

– Na razie toczą się tam walki w dość ograniczonym zakresie, to znaczy bombardowania, ostrzał artyleryjski, natomiast szykowana jest większa ofensywa, bo Rosjanie po uzgodnieniu z Turcją stwierdzili, że te tereny mają być pod ich kontrolą – podsumował Witold Repetowicz.

Koronawirus wyłączył z funkcjonowania wiele obszarów życia, ale nie wyłączył geopolitycznych interesów wielu państw.

TV Trwam News

drukuj