fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Premier M. Morawiecki do harcerzy: Niech Polska będzie dla was najważniejszym drogowskazem

Niech Polska będzie dla was najważniejszym drogowskazem – mówił harcerzom premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę w Rybakach na Warmii wziął udział w apelu inaugurującym Zlot 30-lecia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Szef rządu, zwracając się do uczestników jubileuszowego zlotu, podkreślał, że to od postawy młodych ludzi zależy przyszłość Polski.

„Każdego dnia musimy potwierdzać druhny i druhowie, że idziemy właściwą drogą, która we współczesnym świecie wymaga wielkiej odwagi, dyscypliny i sprawności, ale najbardziej wiedzy, kompetencji, nauki. To jest ten kierunek, który będzie wyznaczał kierunek zwycięskich państw w rywalizacji pokojowej” – mówił.

Premier zapewnił harcerzy, że widzi ich działania, docenia je, cieszy się z nich.

„Polska jest z nich dumna. Niech więc Polska będzie dla was najważniejszym drogowskazem. Niech wasze życie będzie drogą budowy silnej, wspólnotowej, solidarnej, wspaniałej, szczęśliwej Rzeczypospolitej” – podkreślił.

Jak dodał, wie doskonale, że dla Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej nasza ojczyzna to nie jest rzecz pospolita. To ojczyzna wyjątkowa, którą kochamy nad życie – zaznaczył.

Według organizatorów zlotu w Rybakach, jest to największe harcerskie spotkanie w ramach świętowania jubileuszu istnienia ZHR. W obozie – zbudowanym w otoczonym lasami ośrodku warmińskiego Caritasu nad jeziorem Łańskim – kwateruje ok. 6 tys. harcerek i harcerzy z całego kraju i goście z zagranicy.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to druga co do wielkości (po ZHP) organizacja harcerska w Polsce. Skupia 17,5 tys. członków. Powstał 12 lutego 1989 r. w Warszawie. Organizacja odwołuje się do tradycji skautingu i harcerstwa polskiego, kontynuuje zasady programowe Związku Harcerstwa Polskiego z lat 1918-1939, prowadzi wychowanie w duchu chrześcijańskim.

PAP/RIRM

drukuj