Premier Beata Szydło na szczycie ASEM w Mongolii

Premier Beata Szydło bierze udział w jedenastym szczycie ASEM, mającym na celu pogłębienie partnerskich relacji między krajami Azji i Europy. Gospodarzem spotkania jest stolica Mongolii – Ułan Bator. Dwudniowe forum jest dla Polski okazją do umocnienia kontaktów gospodarczych z państwami azjatyckimi.

W stolicy Mongolii – Ułan Bator – pojawili się przedstawiciele 51 państw. Polskiej delegacji przewodniczy premier Beata Szydło. Politycy rozmawiają m.in. o rozwoju współpracy między Azją i Europą. Tematem forum jest również ocena dotychczasowej, 20-letniej działalności ASEM.

Na skutek tragicznych wydarzeń w Nicei spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy. W imieniu uczestników szczytu słowa kondolencji w związku z zamachem we Francji wygłosił prezydent Mongolii Cachiagijn Elbegdordż

– Wszyscy uczestnicy 11 szczytu ASEM są razem z mieszkańcami Francji i Europy. Myślę, że naszą sesję należy rozpocząć od minuty ciszy – mówił Cachiagijn Elbegdordż.

Uczestnicy szczytu potępili sprawców tragedii. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział dalszą walkę ze skrajną przemocą i nienawiścią.

– To tragiczny paradoks, że przedmiotem ataku byli ludzie doceniający wolność, równość i braterstwo. Dziś wszyscy, Europa i Azja, stajemy zjednoczeni z mieszkańcami Francji i jej rządem – powiedział Donald Tusk.

Kondolencje dla narodu francuskiego złożyła premier Beata Szydło. Podkreśliła, że wszyscy uczestnicy szczytu wyrażają ubolewanie i ogromny żal, a także gniew wobec tych, którzy dopuszczają się brutalnych, godzących w życie ludzie ataków.

– To są chwile, w których powinniśmy być wszyscy razem, w których powinniśmy myśleć o tych, którzy zginęli, o ich rodzinach, ale są to też momenty, w których powinniśmy bardzo wyraźnie i głośno mówić, że nie ma naszej zgody na terroryzm, nie ma naszej zgody na to, żeby niewinni ludzie ginęli – akcentowała szefowa polskiego rządu.

Udział w szczycie jest okazją do odbycia spotkań dwustronnych z europejskimi i azjatyckimi partnerami. Przed południem Beata Szydło rozmawiała z prezydentem Szwajcarii oraz premierem Finlandii.

Podczas sesji plenarnej zatytułowanej: „Promocja partnerstwa ASEM dla zwiększenia powiązań” szefowa polskiego rządu wygłosiła wystąpienie, w którym – jak zapowiadał jeszcze przed szczytem rzecznik rządu Rafał Bochenek – miała zachęcać do ściślejszej współpracy gospodarczej z krajami azjatyckimi.

Wizyta premier Beaty Szydło w Mongolii potrwa do soboty. Jutro szefowa polskiego rządu weźmie udział w sesji podsumowującej szczyt ASEM 11. Spotka się również z premierami Singapuru i Litwy.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl