Premier B. Szydło rozpoczęła wizytę w Budapeszcie

Premier Beata Szydło rozpoczęła we wtorek wizytę w Budapeszcie. Premier weźmie udział w szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz spotkaniu wyszehradzkiej czwórki z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim.

Spotkanie szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Węgier, Czech i Słowacji, z prezydentem Egiptu będzie pierwszym zorganizowanym przez węgierską prezydencję w ramach współpracy krajów V4. Węgry objęły przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca.

Przed spotkaniem z prezydentem Egiptu szefowie rządów V4 odbędą rozmowy we własnym gronie.

– Podczas szczytu omówione zostaną decyzje podjęte na czerwcowym (szczycie) Rady Europejskiej, a także premierzy wymienią się informacjami na temat wszczętej przez Komisję Europejską procedury dotyczącej relokacji migrantów – powiedział Rafał Bochenek, rzecznik rządu.

– W jutrzejszym szczycie uczestniczyć będzie prezydent Egiptu. W agendzie tego spotkania przewidziano dyskusję dotyczącą terroryzmu i migracji. Omówione zostaną także relacje Unii Europejskiej z Egiptem – dodał rzecznik.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podkreśliła, że w trakcie spotkania szefów rządów V4 z prezydentem Egiptu planowane jest podpisanie wspólnego oświadczenia dotyczącego między innymi zwalczania terroryzmu i ekstremizmu, polityki migracyjnej oraz współpracy V4 z Egiptem, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy gospodarczej i inwestycyjnej, również w obszarze energetyki oraz współpracy na forum organizacji międzynarodowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl