Prawie 42 miliony złotych na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego

Umowy na realizację ponad 150 projektów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich podpisano w poniedziałek w Toruniu. Na wsparcie przedsięwzięć związanych z odnową małych miejscowości regionu kujawsko-pomorskiego przeznaczono prawie 42 miliony złotych.

 „Na obszary wiejskie naszego regionu trafia potężny zastrzyk wsparcia finansowego dzięki środkom z Unii Europejskiej. Suma dotacji wypłaconych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przekroczyła już kwotę 250 mln zł, dzięki którym w ciągu kliku lat udało nam się odmienić oblicze kujawsko-pomorskiej wsi” – podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Na realizację projektów w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” regionowi kujawsko-pomorskiemu przyznano ponad 105 mln zł. Do tej pory podpisano umowy na realizację 289 przedsięwzięć wartych ponad 84 mln złotych.

„Do wykorzystania zostały prawie 42 miliony złotych. To wartość pozostałego limitu dla województwa wraz z oszczędnościami uzyskanymi m.in. podczas dotychczas przeprowadzonych przetargów. W wyniku ostatniego naboru wniosków zarząd województwa zatwierdził listę rankingową projektów, które pozytywnie przeszły ocenę formalną i merytoryczną” – powiedziała Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Na liście znalazło się 165 przedsięwzięć, ale pieniędzy wystarczy na udzielenie wsparcia dla 152 projektów.

„Dofinansowanie realizacji pozostałych zostanie przekazane, gdy uda się zaoszczędzić na przetargach lub korektach zleceń płatności” – dodała rzeczniczka.

Projekty, które uzyskały najwięcej punktów na liście rankingowej, to m.in. rekultywacja oczka wodnego i budowa skweru rekreacyjnego we wsi Grzywna w gminie Chełmża, przebudowa budynku administracyjnego na bibliotekę i świetlicę wiejską w Sosnowie, w gminie Rogowo oraz budowa boiska piłkarskiego w Piastoszynie w gminie Kęsowo.

PAP

drukuj