Prawa polskiej mniejszości na Litwie

Jakie decyzje ws. poszanowania praw polskiej mniejszości na Litwie?

 

W Parlamencie Europejskim w Brukseli podczas posiedzenia Komisji Petycji poinformowano, że analiza dokumentu dotyczącego rozpatrzenia i sprawdzenia dyskryminujących Polaków na Wileńszczyźnie działań państwa litewskiego została przełożona. Rozpatrywanie m.in. tej petycji wcześniej proponowano zakończyć w świetle odpowiedzi pisemnej Komisji Europejskiej lub innych otrzymanych dokumentów.

Petycja złożona przez Tomasza Snarskiego dotyczy zmiany litewskiej ustawy oświatowej i związanych z tym ograniczeń w nauczaniu przedmiotów szkolnych w języku polskim. Europoseł Waldemar Tomaszewski w imieniu Polaków z Wileńszczyzny zaapelował m.in. do innych deputowanych o niedopuszczenie do wygaśnięcia tego dokumentu. Działania Litwy, jak podkreśla eurodeputowany, naruszają wiele zapisów prawa traktatowego oraz Konwencję Ramową o Ochronie Mniejszości Narodowych w zakresie oświaty w języku polskim oraz nie respektują swobodnego używania języka polskiej mniejszości autochtonicznej na tablicach informacyjnych czy też prywatnych. Na Litwie już od dawna toczy się spór o prawo do używania swojego nazwiska w oryginalnej formie, czyli w pisowni polskiej. Waldemar Tomaszewski podkreśla, że prawa te ujęte są m.in. w Europejskiej Karcie Języków Regionalnych lub Mniejszościowych oraz w innych aktach prawnych, a pomimo to nie są one przestrzegane przez organy państwa litewskiego. I dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do wygaśnięcia tej petycji. W Europarlamencie deputowani otrzymali informację, że dokument ten ma zostać rozpatrzony, ale dopiero na początku przyszłego roku.

 

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl