Pracownicy sądów i prokuratur kolejny raz protestują

Pracownicy sądów po raz kolejny przeprowadzą dziś ogólnopolską akcję protestacyjną. Odbędzie się ona pod hasłem „Szanuj, a będziesz szanowany – urzędnik też człowiek”. Głównym postulatem protestujących jest podwyżka płac.

Poprzez akcję pracownicy chcą zwrócić uwagę rządu na stale pogarszającą się sytuację finansową pracowników wymiaru sądownictwa.

Liczą na spełnienie postulatów. W przeciwnym razie akcje protestacyjne będą ponawiane – zapowiada Urszula Goluch-Nikanowicz z Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

– Ostatnie podwyżki, jakie mieli pracownicy sądów, to były podwyżki w 2007 r. Od 2010 r. jesteśmy również pozbawieni waloryzacji. Czyli, przy tym wskaźniku inflacji nasze wynagrodzenia tak jakby maleją. To jest pierwszy rok, kiedy jest deflacja, czyli ten wskaźnik jest korzystniejszy dla nas, ale jeżeli pracownik zarabia 1800 zł w 2007 r. i 2015 r., to jakie to ma przełożenie na rachunki, na wszelkie inne zakupy, które są potrzebne do codziennej egzystencji. Protest na terenie całej Polski będzie przebiegał adekwatnie do dnia 18 czerwca – wskazuje Urszula Goluch-Nikanowicz.    

Miesiąc temu odbył się pierwszy etap manifestacji pracowników sądów. Podobnie i dziś część z nich na znak protestu ubierze czarne koszulki. Inni wezmą urlopy na telefon, a jeszcze inni będą oddawać krew, za co przysługuje dzień wolny od pracy.

Niektórzy pracownicy sądów mają też wysyłać listy do ministra sprawiedliwości z przyklejonym jednym groszem. Jak mówią jest to symbol biedy.

Dziś w południe w Sejmie planowana jest także konferencja na temat protestów i sytuacji pracowników sądów i prokuratur.

RIRM

drukuj