fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Prace nad nową ustawą o TK już w tym tygodniu?

Już w tym tygodniu mogą ruszyć prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Andrzeja Dudy, propozycję ma wypracować zespół powołany w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

Prezydent zaprosił do współpracy przedstawicieli różnych środowisk politycznych oraz ekspertów prawa konstytucyjnego.

Ponieważ zamieszanie wokół Trybunału nie maleje, prace muszą rozpocząć się jak najprędzej – mówi Paweł Mucha, doradca społeczny prezydenta.

– Myślę, że już w przyszłym tygodniu można spodziewać się, że takie prace ruszą. Pan prezydent podchodzi bardzo poważnie do tej problematyki związanej z zażegnaniem kryzysu konstytucyjnego. Narodowa Rada Rozwoju miałaby tę problematykę podjąć w ramach zespołu roboczego, bo musimy podjąć wszelkie działania, żeby w przyszłości tego rodzaju kryzys jak ten teraz, wywołany przez koalicję PO-PSL przez przyjęcie niekonstytucyjnej ustawy z 25 czerwca, a potem dokonanie na podstawie tej niekonstytucyjnej ustawy wyboru sędziów TK, nie mógł się wydarzyć. To musi być dyskusja ekspercka – byli sędziowie TK. Jest zaproszenie do wszystkich środowisk. Myślę, że tak jak pan prezydent powiedział, NRR jako organ opiniodawczo-doradczy prezydenta jest tutaj właściwym miejscem, żeby te problemy podejmować – podkreśla Paweł Mucha.

Potrzebę wypracowania nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym widzi marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Platforma Obywatelska podchodzi do pomysłu sceptycznie. Podobnie Nowoczesna Ryszarda Petru, choć to ugrupowanie zamierza uczestniczyć w spotkaniach u prezydenta.

Pomysł prac nad nową ustawą popiera Prawo i Sprawiedliwość, a ruch Kukiz‘15 ma nawet konkretne pomysły. Proponujemy, żeby sędziowie TK byli powoływani większością 2/3 w parlamencie – tłumaczy poseł tego ruchu Robert Winnicki.

– To oznacza, że musieliby być powoływani w wyniku jakiegoś konsensusu, kompromisu, żeby były to kandydatury naprawdę bardzo dokładnie przefiltrowane, przedyskutowane. I nie mogłyby być one jednostronne politycznie. Wtedy – być może – udawałoby się powołać rzeczywiste autorytety na funkcję sędziów TK – ocenił Robert Winnicki.

Dziś w Trybunale Konstytucyjnym w przeważającej większości zasiadają sędziowie rekomendowani przez Platformę Obywatelską.

RIRM

drukuj