fot. www.poznan.uw.gov.pl

Poznań: Wojewoda krytykuje prezydenta miasta za akceptację dla koncertu Behemoth

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann skrytykował prezydenta Poznania za akceptację dla planowanego w poniedziałek w Poznaniu koncertu grupy Behemoth.

Zdaniem wojewody, sztuki nie powinno się cenzurować, co nie znaczy, że może ona wyrażać brak szacunku do symboli narodowych.

„Nie po to wiele lat walczyliśmy o własne państwo, barwy i symbole narodowe, by dziś publicznie je znieważać. Nawet w kontekście szeroko rozumianej sztuki” – podkreślił w przekazanym PAP oświadczeniu wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Jak dodał, informacje o planowanym w Poznaniu 10. października koncercie grupy Behemoth przyjął z „zaniepokojeniem”. Hoffmann zwrócił także uwagę na „potrzebę szacunku w stosunku do symboli narodowych, którego brak przejawia się m.in. na plakacie prezentującym trasę grupy muzycznej”.

„Z przykrością odbieram informacje dotyczące organizacji w Poznaniu wydarzenia, którego promocja opiera się na znieważeniu polskiego godła. (…) Zgadzam się, że sztuki nie powinno się w żaden sposób cenzurować, ale nie można doprowadzać do skrajnych sytuacji, gdy sztuka wychodzi poza wszelkie granice, przede wszystkim uderzające w nas samych, nasze symbole narodowe i wartości religijne” – zaznaczył.

Wojewoda przypomniał, że znieważenie polskiego godła w świetle prawa jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku, a na plakacie promującym trasę znajduje się „godło Polski z pozbawionym korony orłem owiniętym wężami, czaszkami oraz z odwróconym krzyżem”.

W ocenie wojewody „poważnym błędem” jest także organizacja koncertu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, które – jak zaznaczył Hoffmann – są jednym z symboli Poznania, którego nie należy łączyć z „budzącym kontrowersje zespołem muzycznym”.

„Szacunek wobec Konstytucji, tak wyrażany przez pana prezydenta Jacka Jaśkowiaka, nie powinien mieć charakteru selektywnego” – podkreślono w oświadczeniu. Przeciwni organizacji koncertu w Poznaniu są także działacze Związku Patriotycznego „Wierni Polsce”.

Zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta Poznania Tomasz Lisiecki powiedział w środę PAP, że „Jacek Jaśkowiak tak jak deklarował w czasie swojej kampanii wyborczej, jako prezydent Poznania nie będzie ingerował w wolność przekazu artystycznego i stosował żadnej formy cenzury”.

PAP/RIRM

drukuj