K. Kozłowski: Przemysł stoczniowy w Zachodniopomorskim będzie odbudowywany

W programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski podkreślił, że polski przemysł stoczniowy jest już teraz odbudowywany dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości. Były wiceminister w resorcie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej odniósł się również do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w województwie zachodniopomorskim.

Krzysztof Kozłowski powiedział, że prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Szczecinie, Policach i Łobzie podkreślał nowe podejście, jakie prezentuje rząd Prawa i Sprawiedliwości dla województwa zachodniopomorskiego, czyli działalności na rzecz rozwoju małych miejscowości, nie zapominając przy tym o dużych ośrodkach metropolitarnych.

W czasie ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej zupełnie zapomniano w województwie zachodniopomorskim o małych miejscowościach, poszczególnych gminach i wsiach – podkreślił wojewoda zachodniopomorski.

Województwo zachodniopomorskie jest szczególne i wymaga szczególnej troski i traktowania. Z tego względu, że w latach 90’ było w sposób szczególny dotknięte niekorzystnymi efektami tzw. reform Balcerowicza. Mamy tu do czynienia ze strukturalnym bezrobociem i właśnie dlatego rząd musi przykładać do rozwoju gospodarki Pomorza Zachodniego szczególną troskę. To musi się odbywać poprzez szczególną dbałość o polskie rodziny. Te zmiany już się dokonują – powiedział były wiceminister w resorcie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej ,wskazując na wprowadzony program „Rodzina 500 plus” i planowany „Mieszkanie plus”.

Krzysztof Kozłowski zaznaczył, że we wtorek miało miejsce wydarzenie, które jest bardzo ważne nie tylko dla regionu województwa zachodniopomorskiego, ale także dla całej Polski.

We wtorek został podpisany list intencyjny, który zainicjował budowę nowej fabryki zakładów chemicznych w Policach. Produkuje się tam nawozy sztuczne. Te zakłady są dość nowoczesne, ale w tej chwili dzięki realizacji programu premiera Morawickiego i decyzji premier Szydło, będziemy budować Police 2, czyli kolejny potężny kombinat przemysłowy, który będzie wytwarzał różnego rodzaju m.in. plastiki niezbędne do przemysłowego wykorzystania w późniejszym terminie. Jest to inicjatywa bardzo ważna, a wręcz strategiczna. Dla samego regionu jest to przynajmniej 400 miejsc pracy. Można więc powiedzieć, że 400 rodzin będzie miało godne utrzymanie, a to jest niezwykle ważne z punktu widzenia interesów regionu – powiedział wojewoda zachodniopomorski.

Jest to również inicjatywa strategiczna, gdyż na rynkach europejskich i globalnych polski przemysł nawozowy jest poddawany bardzo silnej konkurencji ze strony Niemiec, Norwegii i USA – podkreślał wojewoda Krzysztof Kozłowski i dodał, że Polska musi postawić na innowację, żeby mogła z dużą intensywnością i pewnością konkurować na rynkach międzynarodowych.

W fabryce w Policach bardzo dużą rolę odgrywają nowoczesne technologie, które są opracowane w Polsce – zaznaczył wojewoda.

Przez wiele lat mówiono, że w Polsce niczego się nie da, że nasi naukowcy nie są w stanie opracować nowoczesnych technologii i duże przedsiębiorstwa w naszym kraju nie są w stanie ich wdrożyć. Fabryka, która powstaje w Policach jest najlepszym przykładem, że przez 10 miesięcy rządów Prawa i Sprawiedliwości został wypracowany projekt architektoniczny, technologia techniczna, która będzie umożliwiała produkowanie tego plastiku i został opracowany projekt wdrożeniowy. To jest dobry sygnał nie tylko dla Pomorza Zachodniego, ale i dla Polski – podkreślił Krzysztof Kozłowski

Wojewoda zachodniopomorski odniósł się również do aktualnej przemysłu stoczniowego.

Pomorze Zachodnie nie będzie się rozwijało, jeżeli nie postawimy na rozwój gospodarki morskiej. Tego nauczyła nas historia i decyzja Komisji Europejskiej podjęta kilka lat temu, kiedy wręcz wyrwano Szczecinowi serce, jakim była Stocznia Szczecińska. Był to potężny zakład pracy, który produkował statki nie tylko dla polskich armatorów, ale również na rynek światowy. Prawo i Sprawiedliwość już w czasie kampanii wyborczej zaznaczyło, że odbuduje stocznie. To się w tej chwili dzieje. 4 czerwca został podpisany list intencyjny (…). Na mocy tegoż listu już niedługo powstaną w Szczecinie dwa promy pasażerskie. Będą one mierzyły po 320 m i mają kursować na trasie Świnoujście–Ystad, Świnoujście- Malmö – wskazał Krzysztof Kozłowski.

Ustawa o odbudowie przemysłu stoczniowego wejdzie w życie 1 stycznia 2017r. Jest to niezbędne otoczenie prawne i podatkowe do tego, żeby można było rozwinąć działalność stoczniową. Samo prawo jest ważne, ale nie najważniejsze – powiedział Krzysztof Kozłowski i dodał, że najważniejsze są konkretne działania, które od czasu rządów Prawa i Sprawiedliwości są wykonywane.

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl