Podsumowanie Rady Konferencji Episkopatów Europy

 „Europa musi rozwijać ducha wzajemnego zrozumienia i współpracy, oddychając swymi dwoma chrześcijańskimi płucami – wschodnim i zachodnim” – podkreślają księża biskupi w komunikacie wydanym po obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

„Duch solidarności w Europie” – pod takim hasłem w Poznaniu odbyło się zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy. W spotkaniu uczestniczyli przewodniczący episkopatów z państw naszego kontynentu – mówił ks. bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski.

– To zebranie plenarne obfitowało w wiele różnych wydarzeń, które pomogły poznać Kościół w Polsce przewodniczącym Konferencji Episkopatów Europy i to otwarcie na Europę Kościoła, który jest w Polsce. Także dzisiejsza konferencja przyczynia się do tego, że ta wspólnota oparta na zasadzie solidarności integruje się coraz bardziej – tłumaczył ks. bp Artur Miziński.

Księża Biskupi skupili się przede wszystkim na takich zagadnieniach jak solidarność, wolontariat i misja Kościoła – wskazywał ks. kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy.

– Przesłanie końcowe zebrania plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy ma kilka punktów. Przede wszystkim odróżniliśmy dwa pojęcia: „wolontariatu” i „solidarności”. Zwróciliśmy uwagę na to, że „solidarność” jest sposobem odczuwania rzeczywistości, świata, w którym żyjemy. Jest naszą odpowiedzią, że my czujemy się odpowiedzialni również za świat – powiedział ks. kard. Angelo Bagnasco.

Wolontariat chrześcijański jest jedną z form miłości bliźniego – zwracał uwagę ks. abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy.

– Ta diakonia, wolontariat to jest przede wszystkim zwrot, który dokonuje się od siebie ku innym, który zakłada, że człowiek jest w stanie wychylić się także ku drugiemu człowiekowi, że „ja” jest w stanie zwrócić się do „ty”. Nawet nie tylko do „ty”, ale zwrócić się do „my” – wskazywał ks. abp Stanisław Gądecki.

Księża Biskupi podczas obrad podziękowali milionom chrześcijańskich wolontariuszy, a także wyrazili solidarność z papieżem Franciszkiem. Ponadto stanowczo podkreślili konieczność współpracy pomiędzy Kościołami w Europie, wzmacniania wspólnoty, formacji duchowej, świadectwa i ewangelizacji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl