Zebranie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy

W Poznaniu rozpoczęło się w czwartek zebranie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy. Odbywa się ono pod hasłem „Solidarny duch Europy”. Nawiązuje do 1050-lecia biskupstwa poznańskiego oraz do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do Poznania zaproszeni zostali przewodniczący konferencji episkopatów z 45 krajów.

Pozdrowienie do uczestników Rady Konferencji Episkopatów Europy skierował Ojciec Święty Franciszek. Papież wyraził nadzieję, że „spotkanie pomoże wzmocnić więzi komunikacji między biskupami europejskimi, dając misji Kościoła dodatkowy impuls, szczególnie na rzecz młodych”.

– Zawsze widzimy to połączenie, czy tę więź, pomiędzy naszym spotkaniem a Synodem Biskupów, który odbędzie się w październiku, a który poświęcony będzie właśnie młodzieży – podkreślił ks. kard. Vincent Nichols, arcybiskup Westminster, wiceprzewodniczący CCEE.

Spotkanie w Poznaniu odbywa się pod hasłem „Solidarny duch Europy”.

– Jest też i ten zamiar, który przyświeca całej tej jednostce, jaką są zrzeszenia wszystkich Konferencji Episkopatów Europy do tego, żeby jedność europejska i solidarność się umacniała – zaznaczył ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, wiceprzewodniczący CCEE, metropolita poznański.

Nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio podkreślił, że solidarność jest wartością ewangeliczną. Stąd dla chrześcijan jest ona wartością, która ma swoje źródło w Bogu.

Ks. kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, zwrócił uwagę jak ważna w solidarności jest bezinteresowność.

– Jesteśmy przekonani, że jeśli zapomnimy o bezinteresowności, która powinna być duszą solidarności we wszystkich jej formach, to nie jest to tylko zdradą Ewangelii, ale również zubożeniem człowieczeństwa – powiedział ks. kard. Angelo Bagnasco, arcybiskup Genui.

W uroczystej sesji otwierającej zgromadzenie plenarne gościł premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu mówił, że Kościół to miejsce, gdzie Polska istniała, nawet wtedy, kiedy próżno było ją szukać na mapach.

– Kościół narodził można powiedzieć i obronił polską państwowość. Polska nigdy nie odwróciła się od swojej tożsamości. Widać to, gdy polskość, unicestwiana przez trzech zaborców przez kilka pokoleń, wraca razem z powrotem Polski, jako państwa. Stało się to dokładnie 100 lat temu – podkreślił premier RP.

Premier dodał, że Polska suwerenna, demokratyczna i solidarna była i jest ideałem wielu pokoleń Polaków.

Była i jest konkretnym wyrazem wiary w uniwersalne wartości, wyprowadzone także z naszych chrześcijańskich korzeni i ze społecznej nauki Kościoła – wskazał Mateusz Morawiecki.

W sobotę gościem na zebraniu plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy ma być prezydent Andrzej Duda. Spotkanie zakończy się w niedzielę Mszą św. w Bazylice Archikatedralnej Świętych Piotra i Pawła w Poznaniu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj