Poznań: 22. Kaziuki

Cepeliny, serduszka kaziukowe i tradycyjny czarny chleb z kminkiem, to część ze specjałów, których można było spróbować w niedzielę w Poznaniu.

W mieście po raz 22. organizowane są Kaziuki, czyli święto patrona Polski i Litwy – św. Kazimierza Królewicza. Świętu towarzyszą kiermasz oraz koncerty.

Na poznańskim Starym Rynku pojawiło się także kilkadziesiąt straganów z kresowymi specjałami oraz rękodziełem, w tym z tradycyjnymi palemkami.

Organizatorem tzw. Kaziuka Wileńskiego jest poznański oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Mówi

– Podkreślamy skąd nasz ród, jako że my, tu na kresach zachodnich, mamy wielokrotnie korzenie wschodnie. A zaczęło się – jak sama nazwa wskazuje – 22 lata temu od skromnej uroczystości przy wileńskim jadle, wileńskiej muzyce, miedzy dwoma obiektami starego rynku – powiedział Krzysztof Styczyński, członek towarzystwa.

Święty Kazimierz, polski królewicz, był drugim z sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. Zmarł 4 marca 1484 roku w wieku 26 lat. Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w 1604 r.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl