Poznań: ok. 2 tys. osób pójdzie w pielgrzymce na Jasną Górę

Ok. 2 tys. osób ma wziąć udział w 83. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, idącej od czwartku do Częstochowy ze stolicy Wielkopolski. Pątnicy dotrą do celu 15 lipca.

Pielgrzymi mają do pokonania ok. 300 kilometrów. W tym roku pielgrzymce towarzyszy hasło „Jesteśmy koroną Maryi”.

„Hasło nawiązuje do 300. rocznicy koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Chodzi o powiązanie naszego celu z obchodami, które dzieją się na Jasnej Górze” – powiedział PAP kapelan poznańskiej pielgrzymki ks. Jan Markowski.

Pytany o to, co przyciąga ludzi do pielgrzymowania odpowiedział: wiara.

„Jest to akt religijny; jeśli ktoś chciałby się tylko zmęczyć – ma do wyboru wiele form rekreacji” – powiedział.

Kapelan pielgrzymki przyznał, że zanim ruszą wszystkie grupy, trudno dokładnie powiedzieć jak wielu będzie pątników.

„Punktem odniesienia zawsze jest pielgrzymka ubiegłoroczna – szło wtedy 1,5 tys. ludzi. Ale w ubiegłym roku były Światowe Dni Młodzieży, liczymy, że w tym roku dobijemy do 2 tys. osób” – powiedział ks. Jan Markowski.

Jak dodał, z myślą o osobach, które potrzebują więcej modlitwy i skupienia niż inni pątnicy, stworzona została grupa pielgrzymkowa, w której będzie „więcej milczenia, oraz więcej czytania i rozważania Pisma Świętego”.

Podobnie jak w poprzednich latach, start pielgrzymki z Poznania poprzedza Msza św. w katedrze pod przewodnictwem metropolity poznańskiego ks. abp. Stanisława Gądeckiego.

Pierwsza grupa pielgrzymów, z wielkopolskiego Czarnkowa, wyruszyła na Jasną Górę w poniedziałek. Ci pątnicy mają do przejścia kilkadziesiąt kilometrów więcej niż pielgrzymi startujący z Poznania.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl