Pożegnano śp. Marię Okońską

W archikatedrze św. Jana w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Mszę św. pogrzebową koncelebrowało 61 kapłanów. Przewodniczył jej ks. abp Edmund Piszcz, arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej.

– Miłość Boga i Ojczyzny tworzyły w życiu Marii nierozerwalnej całość. Nie było w tej miłości myśli politycznych, ale była troska o duchowe i moralne oblicze Polski wiernej Bogu, Krzyżowej i Ewangelii – powiedział ks. abp Edmund Piszcz.

Maria Okońska urodziła się w rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych i religijnych. Była osobą wielkiego zawierzenia Maryi. Jej życie było świadectwem głębokiej wiary.

– Ciocię wspominam, jako kobietę pełną życia. Była zawsze prawdziwa, dawała to co miała w sobie a miała bardzo dużo, i tym się dzieliła. Towarzyszyłem jej w ostatnich latach jej życia, ona pomagała mi w rozeznaniu mojego powołania. Ostatnio woziłem do niej studentów. Chciałem żeby spotkali się z ciocia Marysią – żeby zobaczyli święta kobietę. Myślę, że ciocia była święta  – powiedział o. Maciej Okoński, siostrzeniec Zmarłej.

Jej młodość przypadła na czas okupacji. Studiowała polonistykę, psychologię i pedagogikę. Wraz z Marią Wantowską i Janina Michalską – podczas powstania warszawskiego – organizowała modlitwy za powstańców i mieszkańców stolicy. Za tę działalność w 2009 r. otrzymała z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Z głęboką wiarą w odzyskanie przez Polskę niepodległości – poprzez działalność pedagogiczna – chciała na ten moment przygotować młodzież. Założyła więc ośrodek wychowawczy Miasto Dziewcząt.

– Ta droga i to co Marysia mówiła zafascynowało mnie i dlatego jestem w instytucie. Marysię wspominam jako człowieka wielkiej idei, zapału i  oddania. Ona była bezgranicznie oddana Panu Bogu i to mnie pociągnęło – wspomina Maria Gabinewicz.

 Dzięki tej działalności 8 dziewcząt postanowiło poświecić się Ojczyźnie, tak powstała „Ósemka” – przyszły Instytut Kardynała Wyszyńskiego. To właśnie kard. Wyszyński nie będąc jeszcze kardynałem był duchowym kierownikiem „Ósemki”. Gdy został Prymasem ich losy połączyły się jeszcze bardziej. Maria Okońska organizowała czuwania na Jasnej Górze w czasie aresztowania Prymasa. Maria Okońska była jedynym świadkiem składania przez księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, przebywającego w odosobnieniu, Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Na Mszę św. pogrzebową przybyły tłumy Warszawiaków, rodzina i współpracownice Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Maria Okońska zmarła 6 maja w Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie. Miała 93 lata. Doczesne szczątki Zmarłej zostały przewiezione na cmentarz Bródnowski spoczęła w grobowcu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl