fot. PAP/EPA

Pożar w Notre Dame został całkowicie ugaszony

Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w paryskiej katedrze Notre Dame, został całkowicie ugaszony – poinformował we wtorek rano rzecznik straży pożarnej w stolicy Francji.

Strażacy walczyli z płomieniami ponad dziewięć godzin; podczas gaszenia dwóch policjantów i jeden strażak zostało lekko rannych – podała straż pożarna na swoim Twitterze.

„Cały ogień został ugaszony. Teraz jest faza ekspertyzy” – powiedział tuż przed godz. 10.00 rano rzecznik Gabriel Plus w punkcie prasowym zorganizowanym przed Notre Dame.

Jak dodał, „potężny ogień” „bardzo szybko rozprzestrzenił się na całym dachu”, „na powierzchni około 1000 metrów kwadratowych”.

„Do dzisiejszego ranka chodziło o to, żeby strażacy ochronili dwie dzwonnice, Północną i Południową, żeby mieć pewność, że wieże nie zostały naruszone” – tłumaczył Gabriel Plus. Wyraził zadowolenie z – jak to ujął – „uratowania dwóch dzwonnic, dwóch wież, dwóch dzieł sztuki”.

Rzecznik zaznaczył, że teraz chodzi o monitorowanie struktur, ich ruchów i „wygaszanie pozostałych ognisk”. Powiedział też, że „część sklepienia (zawaliła się) w nawie głównej” i że na miejscu wciąż zaangażowanych jest 100 strażaków „i pozostanie tak przez cały dzień”.

Tymczasem mer Paryża Anne Hidalgo poinformowała, że merostwo wyasygnuje z budżetu miasta 50 mln euro na odbudowę katedry. „Zaproponuję prezydentowi Republiki Francuskiej (Emmanuelowi Macronowi) zorganizowanie wspólnie w nadchodzących tygodniach dużej międzynarodowej konferencji darczyńców, która może odbyć się w ratuszu” – dodała socjalistyczna mer Paryża.

Od poniedziałku wieczorem, kiedy wybuchł pożar na dachu Notre Dame, „strażacy, policja i urzędnicy miejscy utworzyli potężny łańcuch ludzki”, co pozwoliło na „uratowanie dziesiątków dzieł sztuki” i relikwii, w tym „korony cierniowej” Chrystusa i „tuniki świętego Ludwika” IX, króla Francji.

Artefakty zostały przeniesione do paryskiego ratusza, do sali, gdzie odbywają się wystawy – sprecyzowała Hidalgo.

Katedra Notre-Dame, najczęściej odwiedzany zabytek w Europie, kryje prawdziwe skarby jak relikwie, organy, rozety etc. – wskazuje agencja AFP. „Będziemy w pełni po stronie diecezji, aby Wielkanoc mogła być celebrowana w dobrych warunkach” – zaznaczyła na koniec mer Paryża.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl