By PanSG - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25614956

Powstanie stopień wodny na rzece Pisa

Na rzece Pisa powstanie stopień wodny, który przede wszystkim pozwoli poprawić warunki gruntowo-wodne wokół jeziora Roś. Umowa na dokumentacje projektową została już podpisana.

Brak stopnia wodnego na rzece powodował, że po wiosennych roztopach i po dużych opadach, woda z jeziora Roś samoczynnie odpływa rzeką Pisą do Narwi. Poziom wody w jeziorze obniżał się i tym samym zmniejszała się ilość wody retencjonowanej w jeziorze. Hamowanie odpływu wód za pomocą stopnia wodnego będzie teraz zatrzymywało wodę w Rosiu, a to, jak wskazywał poseł PiS Jerzy Małecki, jest dobra wiadomość dla rolników i leśników.

– Ta inwestycja pomoże właśnie tym osobom m.in. rolnikom, leśnikom przetrwać ciężki okres suszy – dodał.

Budowa stopnia wodnego na rzece Pisa ma przede wszystkim na celu zwiększenie retencji wody w zlewni jeziora Roś. To, jak podkreślał dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej w Białymstoku Mirosław Markowski, pozwoli przeciwdziałać skutkom suszy.

– Stopień wodny w Piszu jest niezbędny w tym wypadku, bo on nie tylko spełnia rolę przeciwpowodziową, ale także zapobiega skutkom suszy – ocenił.

Budowa stopnia wodnego na rzece Pisie jest też jednym z elementów odtworzenia drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie.

– Wszystkie cele w tym projekcie się mieszczą i mam nadzieję, że w nieodległym czasie i zgodnie z przedstawionym harmonogramem będą mogły być zrealizowane – wskazał Artur Chojecki, wojewoda warmińsko- mazurski.

Budowa stopnia wodnego na Pisie zaplanowana jest na lata 2026-2028. Koszty inwestycji to blisko 100 mln zł.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl